Wyzwanie czytelnicze LC

Nietolerancja i zabobon w Polsce w XVII i XVIII wieku

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
historia
Kosa

Pogromy protestantów oraz procesu bluźnierców, świętokradców i czarownic ściśle wiązały się z nietolerancją i osbkurantyzmem religijnym doby kontrreformacji. Nie można jednak zapominać, że stanowiły one również emocjonujące widowiska, budzące dreszcz grozy w tysiącach widzów. Dzięki tym sensacjom można było odwrócić uwagę otumanionej ludności od zagadnienia krzywdy i wyzysku. Była to więc zarazem efektowna broń obozu klerykalno-feudalnego w walce z postępem.

[fragment z książki]

źródło opisu: Opis Autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wojtek | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Bardzo dobra książka. Sporo odwołań do "twardych" źródeł historycznych, takich jak kroniki parafialne. Mimo wszystko autor przekazał we własnych wnioskach trochę niechęci w stronę instytucji Kościoła, ale jak wiadomo, każdy ma prawo do własnej opinii. Najzabawniejsze w całej książce są dwie historie: pierwsza o tym jak ojcowie zakonni wmówili kobiecie z Poznania, że może chodząc po domu odbyć pielgrzymkę do Jerozolimy, oraz 30 rad Benedykta Chmielowskiego jak rozpoznać siły nieczyste. Całość lektury czyta się przyjemnie, polecam.

książek: 2073
Marcin | 2018-10-23