Okładka książki Diabeł w kulturze polskiej

Diabeł w kulturze polskiej

papier
Anianka
6.4 (15 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Leszek Kołakowski pisze: "Doniosłość diabła łatwo sobie uprzytomnić, gdy pomyślimy o tym, ile arcydzieł literatury europejskiej - włączając utwory Dantego, Miltona, Marlowe'a, Goethego, Van den Vondela, Wiliama Blake'a i Tomasza Manna - nie mielibyśmy bez niego i co by się stało z naszymi dziełami sztuki i katedrami, gdyby wszystko, co się do diabła odnosi, nagle z nich znikło. (...) Jego trwałość w kulturze europejskiej - mimo okresów upadku, przemian w znaczeniu i rodzajach jego aktywności - dowodzi, że obecność jego zakorzeniona jest głęboko w naszym umyśle".

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN 1993

Polecamy

Opinie czytelników
kotek | 2014-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2014

Diabeł w kulturze polskiej zajmuje ważne miejsce.W końcu diabłów i diablików w naszych podaniach ludowych nie brakuje. Michał Rożek zajmuje się różnymi aspektami istnienia diabła co daje ciekawy obraz zmian jakie zachodziły w pojmowaniu wysłannika piekieł.

pewien niedosyt stanowi ostatnia część omawiająca diabła we współczesnej kulturze ale to zrozumiałe bo książka powstała ponad 20 lat temu

Omnikoron | 2012-02-11
Na półkach: Przeczytane, Moje książki
Przeczytana: 11 lutego 2012

Kompendium wiedzy na temat Polskich Diabłów. Bardzo przyjemnie napisana książka, świetnym jezykiem. Zainteresowani tematem powinni bez obaw sięgać po tą pozycję.

Aurora92 | 2014-02-24

Kalendarium literackie
  • Ray Bradbury
    94. rocznica
    urodzin
    Książki są po to, by nam przypominać, jacy z nas durnie.
  • Jan Tomkowski
    60. rocznica
    urodzin
    Najprościej mógłbym powiedzieć, że książki otwierają świat: są duchowym bogactwem, szczeblem do kariery, narzędziem rozwoju intelektualnego, źródłem wiedzy. Ale książki są również niebezpieczne. Dlatego równie słuszne wydaje się twierdzenie, że książki świat w jakiś sposób zamykają. Kto raz wszedł d... pokaż więcej
  • Jerzy Jarzębski
    67. rocznica
  • Annie Proulx
    79. rocznica
    urodzin
    Między tym, co wiedział, a tym, w co starał się wierzyć, istniał pewien rozziew, ale nic na to nie można było poradzić, a jeśli nie można czegoś zmienić, trzeba z tym żyć.
  • Peter James
    66. rocznica
    urodzin
    Nic nie trwa wiecznie. Trzeba cierpliwie czekać na właściwy moment, a prędzej czy później dostanie się wielką szansę. Tak jak w przyrodzie. Najwięksi drapieżnicy są też najbardziej cierpliwi.
  • Ladislav Klíma
    136. rocznica
    urodzin
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Jan Kochanowski
    430. rocznica
    śmierci
    Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie, A ludzką sprawiedliwość w ręku trzymacie, Wy mówię, którym ludzi paść poruczono I zwirzchności nad stadem bożym zawierzono: Miejcie to przed oczyma zawżdy swojemi, Żeście miejsce zasiedli boże na ziemi, Z którego macie nie tak swe własne rzeczy, Jako wszyt... pokaż więcej
  • Lucjan Szenwald
    70. rocznica