Okładka książki Diabeł w kulturze polskiej

Diabeł w kulturze polskiej

papier
Anianka
6.4 (15 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Leszek Kołakowski pisze: "Doniosłość diabła łatwo sobie uprzytomnić, gdy pomyślimy o tym, ile arcydzieł literatury europejskiej - włączając utwory Dantego, Miltona, Marlowe'a, Goethego, Van den Vondela, Wiliama Blake'a i Tomasza Manna - nie mielibyśmy bez niego i co by się stało z naszymi dziełami sztuki i katedrami, gdyby wszystko, co się do diabła odnosi, nagle z nich znikło. (...) Jego trwałość w kulturze europejskiej - mimo okresów upadku, przemian w znaczeniu i rodzajach jego aktywności - dowodzi, że obecność jego zakorzeniona jest głęboko w naszym umyśle".

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN 1993

Polecamy

Opinie czytelników
kotek | 2014-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2014

Diabeł w kulturze polskiej zajmuje ważne miejsce.W końcu diabłów i diablików w naszych podaniach ludowych nie brakuje. Michał Rożek zajmuje się różnymi aspektami istnienia diabła co daje ciekawy obraz zmian jakie zachodziły w pojmowaniu wysłannika piekieł.

pewien niedosyt stanowi ostatnia część omawiająca diabła we współczesnej kulturze ale to zrozumiałe bo książka powstała ponad 20 lat temu

Omnikoron | 2012-02-11
Na półkach: Przeczytane, Moje książki
Przeczytana: 11 lutego 2012

Kompendium wiedzy na temat Polskich Diabłów. Bardzo przyjemnie napisana książka, świetnym jezykiem. Zainteresowani tematem powinni bez obaw sięgać po tą pozycję.

Aurora92 | 2014-02-24

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku