Diabeł w kulturze polskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-11283-2
popularnonaukowa
Anianka

Leszek Kołakowski pisze: "Doniosłość diabła łatwo sobie uprzytomnić, gdy pomyślimy o tym, ile arcydzieł literatury europejskiej - włączając utwory Dantego, Miltona, Marlowe'a, Goethego, Van den Vondela, Wiliama Blake'a i Tomasza Manna - nie mielibyśmy bez niego i co by się stało z naszymi dziełami sztuki i katedrami, gdyby wszystko, co się do diabła odnosi, nagle z nich znikło. (...) Jego trwałość w kulturze europejskiej - mimo okresów upadku, przemian w znaczeniu i rodzajach jego aktywności - dowodzi, że obecność jego zakorzeniona jest głęboko w naszym umyśle".

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN 1993

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
erloor | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Jak tylko w kraju Polan nastało chrześcijaństwo, tak lud zaczęto straszyć diabłem i piekłem - poganie tego nie znali. Służyło to głównie zaprowadzeniu posłuszeństwa wobec instytucji kościoła. Co tylko złego się stało,uważane było za sprawkę szatana, którego "konikiem" było (jakżeby inaczej), jest i będzie nadwyrężanie 6 przykazania ;-)
Zarzucani jesteśmy bardziej lub mniej znanymi historyjkami, a wszystko to opisane soczystym słowem, okraszone archaizmami i łaciną (nie tą kuchenną),poparte licznymi odwołaniami do klasyków i bogatej bibliografii.
A te inicjały,ozdobniki,przerysy i zdjecia wielkich dzieł w temacie zła ...
(zdj. 28 - czy to nie Czubaka z "Gwiezdnych wojen" ;-)
No cóż - ja jestem zachwycony.

kotek | 2014-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2014

Diabeł w kulturze polskiej zajmuje ważne miejsce.W końcu diabłów i diablików w naszych podaniach ludowych nie brakuje. Michał Rożek zajmuje się różnymi aspektami istnienia diabła co daje ciekawy obraz zmian jakie zachodziły w pojmowaniu wysłannika piekieł.

pewien niedosyt stanowi ostatnia część omawiająca diabła we współczesnej kulturze ale to zrozumiałe bo książka powstała ponad 20 lat temu

Omnikoron | 2012-02-11
Na półkach: Przeczytane, Moje książki
Przeczytana: 11 lutego 2012

Kompendium wiedzy na temat Polskich Diabłów. Bardzo przyjemnie napisana książka, świetnym jezykiem. Zainteresowani tematem powinni bez obaw sięgać po tą pozycję.

psychonekozawa | 2016-02-04
Dama | 2015-08-07