Wilderness, a tale of the civil war
wojna secesyjna
monotema

"Puszcza" to powieść znanego poety i prozaika amerykańskiego, autora "Gubernatora". Osnuta jest na tle wojny secesyjnej 1863 roku, akcja jednak nie odgrywa w niej najdonioślejszej roli. Wędrówka biednego bawarskiego Żyda za ocean jest wielka metaforą - oznacza poszukiwanie prawdy i wolności. Adama w jego wędrówce spotykają jednak same rozczarowania - wolności w wymarzonym kraju nie znajduje...

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1964

źródło okładki: Zdjęcie Autorskie

Alek | 2018-02-03
Na półkach: Zostają, Przeczytane
Przeczytana: 03 lutego 2018

Po książkę sięgnąłem bez specjalnego przekonania. Ani to znany tytuł, ani piękne wydanie. Jednak teraz stwierdzam, że książka jak najbardziej warta tego, aby poświęcić jej czas. Jest to historia młodego bawarskiego Żyda, który postanawia wyruszyć do Stanów, walczyć o wolność. Jako że jest kaleką, jego plany nie realizują się tak, jakby sobie tego życzył. Jego wyobrażenia i ideały stają w konfrontacji z brutalną rzeczywistością, z tym że nikt tak naprawdę w wojnie secesyjnej nie ma ochoty walczyć, że ludzie walczący o wolność dla niewolników tak naprawdę wciąż traktują ich jak nie-ludzi. Myśląc o tym tytule, mam skojarzenia z "Czasem apokalipsy", z jego odkrywaniem absurdów i bezsensowności.

Dama | 2016-10-29
Na półkach: Przeczytane, KIK