Miasto odkupienia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Redemption Falls
978-83-245-8662-2
Izabela

Jest rok 1865. Po zakończeniu wojny secesyjnej siedemnastoletnia Eliza Duane Money wyrusza na poszukiwanie młodszego brata, którego nie widziała od czterech lat. Wędruje setki mil na bosaka, z tobołkiem na plecach. Po drodze przeżyje piekło.

allison | 2015-08-24
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

"Miasto odkupienia" to wstrzasająca książka o skutkach wojny domowej, po której trudno się podnieść, gdyż nic nie będzie już takie jak kiedyś.

Ofiarami wojny secesyjnej są nie tylko żołnierze. Koszmar zabijania i niszczenia dotyka również cywili, którzy są całkiem bezbronni i przez to stają się łatwym celem. Przeżycia nastoletniej dziewczyny i jej brata robią ogromne wrażenie i zapadają w pamięć.

Oryginalna i ciekawa jest forma powieści - narracja prowadzona z różnych perspektyw przeplatana jest listami, dokumentami, artykułami prasowymi i ogloszeniami. Ubarwia to fabułę, ale przede wszystkim pozwala poznać wydarzenia z punktu widzenia różnych postaci.
Ta wieloglosowość to na pewno jeden z największych atutów powieści.
Niewątpliwym plusem jest zakończenie - zaskakujące i mocno podnoszące adrenalinę.

Mimo iż akcja dotyczy konkretnego miejsca i czasu, utwór można odczytać ponadczasowo jako poruszającą opowieść o destrukcyjnej sile każdej wojny. To również książka o winie i...

Znowu dałam się zwieść opisowi-wojna secesyjna,a że lubię czytac o historii Stanów Zjednoczonych poleciałam jak cma do ognia.Klapa na całej linii,temat cikawy-siostra poszukująca brata po wojnie secesyjnej.Ale język jaki ksiązka jest napisana i styl,jak dla mnie,fatalny i nie do przebrnięcia

Miśka | 2016-01-01
Przeczytana: 2015 rok