Spotkajmy się w zielonej dolinie

Okładka książki Spotkajmy się w zielonej dolinie Robert Penn Warren
Okładka książki Spotkajmy się w zielonej dolinie
Robert Penn Warren Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki klasyka
klasyka
Klub Interesującej Książki
Meet Me in the Green Glen
Państwowy Instytut Wydawniczy
1975-01-01
1975-01-01
Bronisław Zieliński
powieść związki oddanie szczęście życie

1956

Bardzo smutna opowieść, o miłości i pożądaniu, o zdradzie i samotności oraz straconych złudzeniach. Psychologiczne portrety bohaterów tragicznie splecionych ze sparaliżowanym człowiekiem.
Napisana pięknym językiem, porusza kwestie moralne i rasowe. Akcja ma miejsce w pięknej prowincji zachodniego Tennessee lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Warto przeczytać, póki są jeszcze stare egzemplarze. Książka nie była wznawiana i chyba długo nie będzie, ze względu na poprawność polityczną. Tak myślę.

Już dawno nie czytałam książki pisanej tak pięknymi słowami!

Już dawno nie czytałam książki pisanej tak pięknymi słowami!

Powieść o samotności i pożądaniu i o tym jak różne oblicza ma miłość. Warto przeczytać choć nie znajdziemy tu kolorowej i optymistycznej historii, jest tu o tej smutniejszej stronie życia.

Wspaniale napisana.
Szkoda, że jest zapomniana.

„Z od­da­li, gdzie skar­pa, las i niebo roz­ta­piały się w mżaw­ce, która czy­niła blis­kim to, co da­lekie, a da­lekie blis­kim, zmie­rzając ku niej z od­da­lenia przez sza­re po­wiet­rze i zdając się nie ty­kać ziemi, nad­chodził on.
Nie uświada­miała so­bie, od jak daw­na go widzi, ale czuła, że już od pew­ne­go cza­su – nie sposób było ro­zez­nać, jak długo, se­kundę czy ty­siąc lat, bo czas sta­wał się dziw­ny, gdy przychodziło to za­pat­rze­nie.
A po­tem usłyszała te słowa wewnątrz głowy: „Widzę mężczyznę i ten mężczyz­na nad­chodzi drogą”...”.

...

„Wie­dział, że światło pa­li się w skrzyd­le kuchen­nym i że za­pew­ne cze­kała, jak mogła najdłużej, nim się zab­rała do jedze­nia, i te­raz sie­dzi tam przy kuchen­nym sto­le, po­nieważ jest sa­ma – i je powściągli­wie, w za­myśle­niu, w owym króles­twie ciszy, w którym zda­wała się zaw­sze za­mie­szki­wać, na­wet w po­koju pełnym ludzi, i do które­go przez ty­le lat usiłował prze­niknąć. Uśmie­chała się do niego słod­ko, jak­by przez chwi­lową lukę w kłębiącej się mgle, al­bo jej głos, na­wet wy­powiadający słowa up­rzej­me lub czułe, brzmiał tak, jak­by dochodził z od­da­lenia, prze­rywa­ny chwi­lami przez pod­much wiat­ru.
Stał w ciem­nościach i pat­rzył przez ogród na to nikłe światło, po­jedyn­czą żarówkę, przy której jadła.
Przy­była tu, po­nieważ go kochała.”

...

„Kiedy za­mykał za sobą drzwi, obej­rzał się i przez zwężającą się szparę zo­baczył ją, z twarzą spo­kojną i czystą, nie pat­rzącą na niego, tyl­ko w dal, po­dobną do światła lam­py w ciem­niejącym po­koju...”.

Wspaniale napisana.
Szkoda, że jest zapomniana.

• MW4
  • Może kiedyś 🐡