Historia sznura z Manili

Tłumaczenie: Cecylia Lewandowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Manillaköysi
black_hole

W prezentowanej „Historii sznura z manili” wojna stanowi tło, na którym rozgrywa się wątła akcja. Pozornym bohaterem powieści jest prosty żołnierz Joose, który znalazłszy przypadkowo linę z manili, postanawia zawieźć ją do domu jako jedyną pożyteczną rzecz wyniesioną z wojny. Tą przydatną, ale niezmiernie kłopotliwą liną autor zręcznie manipuluje, wykorzystując ją jako główny wątek utworu. Oprócz tej historii czytelnik znajdzie w powieści wiele dygresji w postaci żołnierskich opowiadań, z których każde stanowi skończone arcydzieło małej formy literackiej i pogłębia wymowę powieści.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1967

źródło okładki: archiwum allegro

lalaith | 2012-12-07
Przeczytana: listopad 2012

Soczysty humor, kpiny, kąśliwy dowcip w dialogach, groteskowy w opowiadaniach oraz świetnie oddana atmosfera.

Tło dla wątłej akcji utworu stanowi wojna. Z pozoru głównym bohaterem powieści jest prosty żołnierz Joose, który znajduje linę z manili i postanawia zawieść ją do domu, jako jedyną pożyteczną rzecz wyniesioną z wojny. Meri zręcznie manipuluje ta liną (przydatną aczkolwiek kłopotliwą) jako głównym wątkiem. Postać skrępowanego sznurem Joosego jest symbolem ludzkiego uczestnictwa w wojnie. Oprócz historii Jossego pojawia się wiele dygresji w postaci żołnierskich opowieści, z których każda jest małym arcydziełem literackim. Te małe opowiadania są zręcznie wplecione w nurt utworu a wojenna makabra jest w nich rozładowywana przez wspaniałe poczucie humoru. Mnie osobiście najbardziej spodobała się historia o niemieckim oficerze (rozdział 5) - po prostu powaliła mnie na łopatki.

Eveeve | 2016-06-25

Świetna książka, w której wojna jest tłem dla absurdu, niebanalnego, ciętego żartu i czarnego humoru.
Wiele historii w jednej, które są tak wciągające, że zapomina się o poprzednich.

Ola | 2016-11-25
Przeczytana: 27 listopada 2016