Ptaki czarownicy. Baśnie fińskie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Noidan linnut
literatura piękna
Tsukiko

"Ptaki czarownicy" są antologią baśni fińskich prezentującą cząstkę ogromnego bogactwa literatury ludowej tego kraju. Postaciami są: diabły i czarownice, królewny i książęta, skrzaty, leśne duchy, władcy gór, rzek i mórz. (...) Dokonując wyboru baśni niniejszego tomu kierowano się chęcią ukazania baśni najbardziej znanych w Finlandii, a więc takich, które mają dziesiątki wersji w wielu...

Dokonując wyboru baśni niniejszego tomu kierowano się chęcią ukazania baśni najbardziej znanych w Finlandii, a więc takich, które mają dziesiątki wersji w wielu regionach kraju.

(wybór i redakcja: Romuald Wawrzyniak)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gosgos | 2019-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2019

Nie czytano mi tego, ani sama nie czytałam w dzieciństwie. Może dlatego nie podzielę zachwytów innych czytelników.

Zaczyna się stereotypowo po fińsku - już w pierwszej baśni pojawia się wódka ;)

Zaczyna się ostro - na początku jest kilka krótkich baśni z dużą dozą okrucieństwa:
- mąż podpiłowuje mostek, przez który ma przechodzić żona - chce by się utopiła, bo wciąż mu się sprzeciwia,
- duch gór każe odrąbać sobie głowę,
- chłopak przez trzy lata gotuje w kotle głowę swojego złego mistrza kowalskiego, a siostry wieszają się, bo najmłodsza z nich wyszła za mąż za bogacza,
- trzech lekarzy robi sobie "challenge": poskładać się ponownie w całość, więc jeden wycina sobie żołądek, drugi odcina rękę, a trzeci wyłupuje oko, w międzyczasie świnia zjada ich części ciała, więc muszą się pozszywać z części ciał zwierząt

Robi wrażenie.

Potem robi się spokojniej, choć zdarzają się wyjątki. Pojawiają się baśnie, gdzie zdaje się, że brakuje sensu, bohaterowie robią różne rzeczy z zupełnie...

Renax | 2018-02-09
Przeczytana: 05 lutego 2018

Każdy kraj ma swoje baśnie i co możemy z nich się dowiedzieć?
Ostatnio czytałam baśnie fińskie i z radością stwierdziłam, że z Wikingami nie mają one nic wspólnego, a więc czytałam je chętnie.
Baśnie ze zbioru 'Ptaki czarownicy' to baśnie miejscowe, oczywiście oparte często na motywach wędrujących. Zachowano nawet zakończenia ze stylu mówionego, np. 'I tak długa była ta historia'.
Według mnie to bardzo miłe baśnie, jedne z najmilszych baśni europejskich. Częstym motywem jest tu małżeństwo i rodzina. W przeciwieństwie do baśni niemieckich, w baśniach fińskich bohaterowie walczą o poprawne relacje małżeńskie, dbają o dzieci.
Trochę mało jest tu diabłów i czarownic. Chyba Fini byli realistami. Wiele baśni z tomu o charakterze przygodowym to baśnie długie, o wielu przygodach, w których trochę się gubiłam.

onika | 2017-12-06
Przeczytana: grudzień 2017

Była taka jedna impreza rodzinna, na której rodzice postanowili zaprezentować moją nowo nabytą umiejętność składania literek. Przeczytałam kilka zdań z jakiejś gazety i otworzył się dla mnie kramik z książkami, w których więcej było tekstu niż obrazków. „Ptaki czarownicy” były właśnie pokłosiem tamtej imprezy – prezent od jednej z cioć na Dzień Dziecka. Byłam zachwycona. Zachwyt niestety trwał krótko – ilustracje Bogusława Orlińskiego tak mnie przeraziły, że schowałam książkę na dnie szuflady, do której mama rzadko zaglądała i nawet przy przeprowadzkach, mimo, że wędrowała razem ze mną, starałam się na nią nie patrzeć.

W końcu, lata świetlne od momentu, gdy książkę dostałam, zdecydowałam się ją przeczytać. No i nihil novi sub sole…W „Posłowiu” Romuald Wawrzyniak świetnie scharakteryzował zjawisko „wędrujących” baśni, dla których nie istnieją granice geograficzne. Treść fińskich bajek nie będzie też żadnym zaskoczeniem dla osób, które wyrosły na baśniach Andersena i braci Grimm....

małypancernik | 2014-09-10

Baśnie z jajami!

Dociekliwy_Kotek | 2013-11-25
Przeczytana: listopad 2013

Jak wiadomo, motywy literackie, w tym także schematy bajek, nie znają granic terytorialnych ani językowych. Stąd też nie należy spodziewać się, że baśnie fińskie będą różniły się zasadniczo od duńskich czy norweskich. W tej samej serii, co "Ptaki czarownicy" ukazał się też "Młynek na dnie morze" i jeśli ktoś czytał tę drugą, na pewno nie poczuje się zaskoczony - niektóre bajki różni tylko szczypta lokalnego kolorytu, przy czym bajki fińskie - czy to za sprawą autorów i tłumacza, czy za sprawą różnic e mentalności - są nieco mniej rozwinięte, mniej barwne, opisy zdarzeń i postaci są bardziej schematyczne i nie tak rozbudowane, jak u duńskich "krewniaków".

Ash | 2012-12-14
Na półkach: Przeczytane, 2009 wstecz

W dzieciństwie zachwycała i troszeczkę przerażała, teraz inspiruje. Jedne z moich ulubionych baśni.

Mena | 2012-07-19

Nie lubię literatury ludowej. Baśnie fińskie to wyjątek. Humorystycznie opisane figle, psoty oraz łgarstwa skrzatów, diabłów, czarownic i innych paskudztw. Ta książka jest mego przyjaciela. Przeczytałam ją już trzy razy i ciągle zwlekam z oddaniem. Bardzo sympatyczna pozycja. Polecam.

Marylka | 2011-12-12
Przeczytana: 1995 rok

W dzieciństwie byłam nią zachwycona, ciekawe, zupełnie inne od rodzimych baśni.

Lemusia | 2011-08-01

moja ulubiona książka z dzieciństwa, a i dzisiaj chętnie do niej sięgam :)

GabrielL Kamiński | 2011-07-26
Przeczytana: 05 grudnia 1988

Znakomity przykład, kiedy ludyczne mity i podania tworzą oddolny fundament osobistej mitologii Skandynawów