Ptaki czarownicy. Baśnie fińskie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Noidan linnut
Cecily

"Ptaki czarownicy" są antologią baśni fińskich prezentującą cząstkę ogromnego bogactwa literatury ludowej tego kraju. Postaciami są: diabły i czarownice, królewny i książęta, skrzaty, leśne duchy, władcy gór, rzek i mórz. (...) Dokonując wyboru baśni niniejszego tomu kierowano się chęcią ukazania baśni najbardziej znanych w Finlandii, a więc takich, które mają dziesiątki wersji w wielu...

Dokonując wyboru baśni niniejszego tomu kierowano się chęcią ukazania baśni najbardziej znanych w Finlandii, a więc takich, które mają dziesiątki wersji w wielu regionach kraju.

(wybór i redakcja: Romuald Wawrzyniak)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2013-11-25
Przeczytana: listopad 2013

Jak wiadomo, motywy literackie, w tym także schematy bajek, nie znają granic terytorialnych ani językowych. Stąd też nie należy spodziewać się, że baśnie fińskie będą różniły się zasadniczo od duńskich czy norweskich. W tej samej serii, co "Ptaki czarownicy" ukazał się też "Młynek na dnie morze" i jeśli ktoś czytał tę drugą, na pewno nie poczuje się zaskoczony - niektóre bajki różni tylko szczypta lokalnego kolorytu, przy czym bajki fińskie - czy to za sprawą autorów i tłumacza, czy za sprawą różnic e mentalności - są nieco mniej rozwinięte, mniej barwne, opisy zdarzeń i postaci są bardziej schematyczne i nie tak rozbudowane, jak u duńskich "krewniaków".

shylina | 2010-11-05

Jak byłam mała fascynowały mnie i przerażały. To nie są bajki dla normalnych dzieci :D.

melanka2 | 2011-05-25
Przeczytana: 01 stycznia 1990

Będąc dzieckiem uwielbiałam te bajki. Taka tematyka bajek najbardziej mi odpowiadała:)

GabrielL Kamiński | 2011-07-26
Przeczytana: 05 grudnia 1988

Znakomity przykład, kiedy ludyczne mity i podania tworzą oddolny fundament osobistej mitologii Skandynawów

Lemusia | 2011-08-01

moja ulubiona książka z dzieciństwa, a i dzisiaj chętnie do niej sięgam :)

Mena | 2012-07-19

Nie lubię literatury ludowej. Baśnie fińskie to wyjątek. Humorystycznie opisane figle, psoty oraz łgarstwa skrzatów, diabłów, czarownic i innych paskudztw. Ta książka jest mego przyjaciela. Przeczytałam ją już trzy razy i ciągle zwlekam z oddaniem. Bardzo sympatyczna pozycja. Polecam.

Terpentulla | 2010-08-08
Przeczytana: 2006 rok

Spodziewałam się nie wiadomo czego, a te baśnie do złudzenia przypominają baśnie braci Grimm, tylko imiona inne i same bajki trochę odmienione, ale w sumie to samo. Dla fanatyków Finlandii i mrocznych baśni skandynawskich ;)

Ash | 2012-12-14
Na półkach: Przeczytane, 2009 wstecz

W dzieciństwie zachwycała i troszeczkę przerażała, teraz inspiruje. Jedne z moich ulubionych baśni.

Marylka | 2011-12-12
Przeczytana: 1995 rok

W dzieciństwie byłam nią zachwycona, ciekawe, zupełnie inne od rodzimych baśni.

małypancernik | 2014-09-10

Baśnie z jajami!