Dziewięć milimetrów do nieba

Okładka książki Dziewięć milimetrów do nieba Piotr Pochuro
Okładka książki Dziewięć milimetrów do nieba
Piotr Pochuro Wydawnictwo: Branta kryminał, sensacja, thriller
Branta
2009-01-01
2009-01-01
978-83-61668-08-4
policja warszawa kryminał

Okładka książki QFant 6 (7/2010) Piotr Pochuro, Wojciech A. Rapier, Redakcja magazynu QFant, Marcin Rusnak, Katarzyna Szelenbaum, Marcin Szerenos
QFant 6 (7/2010) Piotr Pochuro, Wojc...

Boleśnie prawdziwa książka, bez literackich upiększeń, niemal dokumentalna. Jest brudno, mrocznie, smutno, beznadziejnie i bez happy endu. Sprawiedliwość nie triumfuje, tylko kończy w błocie. Nie czyta się tego z przyjemnością, ale na pewno warto to zrobić, choćby, żeby przekonać się jak daleko od prawdy są kryminały, które tak uwielbiamy czytać na co dzień.

Co oznacza owe dziewięć milimetrów do nieba w tytule książki. To kaliber pocisku, którym strzelają sobie w głowę policjanci. Dobrze to opisał Aleksander Sowa, czynny policjant i pisarz w swojej ostatniej książce wydanej w tym roku „Czas Wagi”, cyt.:„Gliniarze się nie wieszają, nie podcinają sobie żył. Nie skaczą z wieżowców, nie rzucają się pod pociąg ani nie łykają tabletek jak nastolatki w ciąży! Kupujemy flaszkę, pijemy i pakujemy sobie kulkę w podniebienie ze służbowej broni. Ku chwale ojczyzny !”

Piotr Pochuro to policjant, który zakończył służbę w 2005 roku. W powieści nie jest dokładnie określony czas, ale z opisów można wnioskować, że są to lata 90-te, kiedy gangi walczyły na ulicach polskich miast, wymuszały haracze od właścicieli restauracji, strzelano do policjantów, jak do kaczek.

Główni bohaterowie to właśnie policjanci z prewencji w Warszawie prowadzący śledztwo w sprawie gangsterów handlujących narkotykami.

Powieść jest krótka, szybko się czyta. Jej plusem jest autor, który wie, o czym pisze. Prawdziwy obraz, jak wyglądało życie psa z prewencji, to służbowe i to prywatne. Część rzeczy się zmieniło, ale część pozostaje aktualna. Piotr Pochuro, jest to pseudonim literacki, napisał tylko trzy książki. Ciekawa powieść dla osób lubiących czytać o polskich policjantach.

Chciałoby się powiedzieć, że wszystko skończyło się happy endem, jak w kryminałach. Niestety tak nie jest. Seriale telewizyjne mają to do siebie, że mają mało wspólnego z rzeczywistością, a co będzie bardziej zbliżone do prawdy, niż powieść napisana przez byłego funkcjonariusza policji? Tylko powieść napisana przez innego policjanta.

"Dziewięć milimetrów do nieba", to pozycja pokazująca pracę gliniarzy z różnych wydziałów od podszewki; goniące terminy, ponaglający szefowie oraz prokuratorzy, biurokracja. W tej formacji nie da się robić tak, żeby się nie pobrudzić. Autor uświadamia nas również, że wykonywana przez policjantów praca bardzo często odbija się na ich życiu prywatnym oraz zdrowiu, a podjęta w ułamku sekundy decyzja może zdecydować o naszym być albo nie być.

Reasumując: akcja jest wartka, opisy ciekawe - czasami budzące oburzenie, że tak się traktuje ludzi chcących chronić resztę społeczeństwa, ale również budzące podziw, że mimo wszystko ci funkcjonariusze rezygnują z życia rodzinnego, by wykonywać swoją pracę najlepiej jak tylko potrafią narażając przy tym własne zdrowie a nawet życie.
Jedyną wadą tej książki jest duża liczba błędów interpunkcyjnych, ale da się to przeboleć. Pozdrawiam i polecam :)

"Dziewięć milimetrów do nieba", to...

Bardzo ciekawa ale także smutna. Konsekwencje gliniarskiej pracy można ująć w zdaniu: "kto robi w szambie zawsze się pobrudzi". W czasach, gdzie w telewizji można znaleźć mnóstwo filmów i seriali przedstawiających rzekomo "prawdziwą" pracę w policji, warto spojrzeć na nie z wielkim dystansem i przymrużeniem oka a zamiast tego sięgnąć po lekturę autorstwa byłych policjantów, znających tę pracę od podszewki. Zewsząd wymagania, naciski przełożonych, walące się na głowę życie prywatne, nadgodziny, ciągły brak czasu dla rodziny i samego siebie i BIUROKRACJA... oto praca w Policji

Dobra powieść, która praktycznie przedstawia jedną akcję polskiej policji... ale po takiej dawce informacji o tym, co się dzieje "za kulisami" wszelakich policyjnych akcji mam wrażenie, że w tym kraju nic nie może funkcjonować normalnie.

Książka godna polecenia. Fabuła jest naprawdę wciągająca, czyta się ją bardzo szybko. Według mnie minusem są liczne błędy interpunkcyjne.

• Kryminał
  • POLICYJNE