Dziewięć milimetrów do nieba

Wydawnictwo: Branta
978-83-61668-08-4
policja, warszawa, kryminał
Camillos

"Dziewięć milimetrów do nieba" to powieść kryminalna, która pokazuje sposób myślenia, działania i specyfikę pracy policjantów różnych pionów i jednostek, wzajemne uwarunkowania i wewnętrzne konflikty. Osią treści książki jest nieudana zasadzka na złodziei samochodów, podczas której policjanci przypadkiem trafiają na transakcję narkotykową. W wyniku nagłej strzelaniny jeden z policjantów zostaje ranny. Rozpoczyna się pościg za handlarzami narkotyków, w który przez przypadek zostają włączeni: świeżo upieczony policjant Rafał Wolejski i jego doświadczeni koledzy Karol i Andrzej. Rafał szybko przekonuje się, że walce z przestępcami towarzyszy równie niebezpieczna walka z policyjną biurokracją.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: www.jansiwmir.com

Mariusz | 2016-01-04
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Chciałoby się powiedzieć, że wszystko skończyło się happy endem, jak w kryminałach. Niestety tak nie jest. Seriale telewizyjne mają to do siebie, że mają mało wspólnego z rzeczywistością, a co będzie bardziej zbliżone do prawdy, niż powieść napisana przez byłego funkcjonariusza policji? Tylko powieść napisana przez innego policjanta.

"Dziewięć milimetrów do nieba", to pozycja pokazująca pracę gliniarzy z różnych wydziałów od podszewki; goniące terminy, ponaglający szefowie oraz prokuratorzy, biurokracja. W tej formacji nie da się robić tak, żeby się nie pobrudzić. Autor uświadamia nas również, że wykonywana przez policjantów praca bardzo często odbija się na ich życiu prywatnym oraz zdrowiu, a podjęta w ułamku sekundy decyzja może zdecydować o naszym być albo nie być.

Reasumując: akcja jest wartka, opisy ciekawe - czasami budzące oburzenie, że tak się traktuje ludzi chcących chronić resztę społeczeństwa, ale również budzące podziw, że mimo wszystko ci funkcjonariusze rezygnują z...

Książka godna polecenia. Fabuła jest naprawdę wciągająca, czyta się ją bardzo szybko. Według mnie minusem są liczne błędy interpunkcyjne.

Piotr W | 2015-01-14
Na półkach: POLICYJNE, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Bardzo ciekawa ale także smutna. Konsekwencje gliniarskiej pracy można ująć w zdaniu: "kto robi w szambie zawsze się pobrudzi". W czasach, gdzie w telewizji można znaleźć mnóstwo filmów i seriali przedstawiających rzekomo "prawdziwą" pracę w policji, warto spojrzeć na nie z wielkim dystansem i przymrużeniem oka a zamiast tego sięgnąć po lekturę autorstwa byłych policjantów, znających tę pracę od podszewki. Zewsząd wymagania, naciski przełożonych, walące się na głowę życie prywatne, nadgodziny, ciągły brak czasu dla rodziny i samego siebie i BIUROKRACJA... oto praca w Policji

Camillos | 2011-03-20
Przeczytana: 19 marca 2011

Dobra powieść, która praktycznie przedstawia jedną akcję polskiej policji... ale po takiej dawce informacji o tym, co się dzieje "za kulisami" wszelakich policyjnych akcji mam wrażenie, że w tym kraju nic nie może funkcjonować normalnie.

sulek2712 | 2016-03-05
Przeczytana: 2016 rok