Zgłosuj na książki roku 2017

Instrukcja 0066

Wydawnictwo: Manufaktura Tekstów
thriller sądowy
emindflow

Polski THRILLER sądowy "Instrukcja 0066" Krzysztofa Koziołka to thriller sądowy oparty na faktach. Jego głównym bohaterem jest policjant, który ścigał bandytów, aż ci wydali na niego wyrok śmierci. Stanisław Szafran (postać autentyczna) służył w Pododdziale Antyterrorystycznym przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz wydziale kryminalnym Komendy Powiatowej Policji w Słubicach w...

Polski THRILLER sądowy

Stanisław Szafran (postać autentyczna) służył w Pododdziale Antyterrorystycznym przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz wydziale kryminalnym Komendy Powiatowej Policji w Słubicach w latach, kiedy na granicy polsko-niemieckiej trwała wojna o wpływy między grupami przestępczymi z całej Europy. Wielokrotnie nagradzany za sukcesy w pracy, otrzymał propozycję służby w CBŚ i ABW. Był tak skuteczny, że przestępcy próbowali go zdyskredytować, pomawiając o łapówkarstwo, wyznaczyli też 25 tysięcy złotych nagrody za jego zabójstwo. W 2001 prokuratura oskarżyła go o przyjmowanie łapówek od rezydenta czeczeńskiej mafii, kradzież 50 sztang papierosów i współpracę z przestępcami. Trzy miesiące spędził w areszcie, później uniewinniony przez sąd. Gdy prokuraturze nie udało się udowodnić winy, wytoczono mu kolejną sprawę, tym razem o ujawnienie tajemnicy państwowej i służbowej dziennikarzowi "Polityki". Kiedy i tym razem wszystko wskazywało na uniewinnienie, prokuratura w innej sprawie
oskarżyła go o współpracę ze zorganizowaną grupą przestępczą. Ponownie aresztowany, załamał się, próbował popełnić samobójstwo. W końcu, po 15 wyrokach i prawie 10 latach walki o odzyskanie dobrego imienia, całkowicie oczyszczony z zarzutów. W międzyczasie został jednak zmuszony do odejścia z policji na emeryturę.

źródło opisu: http://www.sklep.gildia.pl/literatura/199872-krzys...(?)

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/literatura/199872-krzys...»

Heisenberg | 2016-03-13

Książka jednakowoż fascynująca, co wstrząsająca! Fascynująca, bo - pomimo tego że to nie jest książka "akcji", tylko praktycznie zapis sądowych posiedzeń i rozpraw - czyta się ją tak, że nie sposób się oderwać. Wciąga i wciąga i wciąga, aż do samego zakończenia... Wstrząsająca, bo pokazuje jak w Polsce praktycznie bezkarnie można zgnoić niewinnego człowieka, i zabrać mu dekadę jego życia, tylko dlatego że żył według swoich własnych zasad. Dodam, że zasad jak najbardziej prawych i uczciwych. Krzysztof Koziołek udowadnia "Instrukcją 0066", że nie trzeba nazywać się John Grisham, żeby napisać świetny, sądowy thriller. Polecam!!!

widiath | 2016-03-15
Przeczytana: 15 marca 2016

Świetna pozycja doskonale ukazująca dramat człowieka, któremu "niewidzialna ręka rynku" postanowiła zrujnować życie i karierę. Historia, której autorów zapewne nigdy nie poznamy, jak i oni nie poznają kary na jaką zasługują. Momentami byłem tak zbulwersowany ich bezczelnością, jak na filmie Układ Zamknięty. Aż strach pomyśleć, że to może być wierzchołek góry lodowej.

P.S. Osobom inicjującym historię p. Szafrana życzę... Stop. Niech Bóg zajmie się ich sądzeniem.

alamar6 | 2014-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Na pewno niektóre momenty w książce były mało ciekawe np. sprawy sądowe, gdzie zarzuty przedstawiane były bardzo ciężkim językiem i w bardzo opisowy sposób. Ale to nie zmienia faktu, że historia policjanta Stanisława Szafrana jest tragedią niedopuszczalną w państwie prawa takim jak Polska. Wydaje mi się że nawet książka źle napisana, ale mówiąca o losach takiego człowieka zasługuje na 8 gwiazdek. A ta pozycja, dodam, była napisana całkiem przyzwoicie. I na koniec kilka słów oddających cześć pokrzywdzonej osobie : CZŁOWIEKA MOŻNA ZNISZCZYĆ, ALE NIE POKONAĆ. Poznajcie historię policjanta, który w pracę wkładał całe swoje serce. A ścigając przestępców ryzykował nie tylko swoje życie i zdrowie, ale także życie rodziny i bliskich...

Ciekawa pozycja, lecz nie jest zbyt wciągająca. Pomijając przedstawione absurdy polskiego prawa oraz całą zadziwiającą historię pokrzywdzonego policjanta, lektura prawie wcale nie odzwierciedla codziennej pracy gliniarzy (na co po cichutku liczyłem). Język urzędowy (przytaczany z rozpraw) potrafi wprawić nas w uśpienie :)

Leszek Koźmiński | 2013-01-02

O tej książce trudno pisać bez emocji. Zwłaszcza komuś, kto wykonuje tą samą profesję, co główny bohater opowieści „Instrukcja 0066” Krzysztofa Koziołka jest książką wyjątkową, nie czyta się jej bowiem lekko, szczególnie, gdy czytelnikowi bliskie są pojęcia: prawda, sprawiedliwość, uczciwość czy rzetelność. Niestety coraz częściej wielu z nas ma wrażenie, że aktualne czasy, z innym wychowaniem i wszechobecnym PR-owskim podejściem do rzeczywistości, rezygnują z wymienionych wartości albo co najmniej relatywizują je. Krzysztof Koziołek, biorąc na warsztat dziennikarsko-pisarski historię Stanisława Szafrana, opowiedział się po stronie starych, sprawdzonych i prosto rozumianych zasad i wartości ludzkich. Można śmiało powiedzieć, że napisał książkę wbrew modom i poprawności politycznej.
„Instrukcja 0066” została oparta na faktach. Jest opowieścią o prawdziwej historii policjanta, który za uczciwość i rzetelność nieomal nie poniósł najwyżej ceny własnego życia. To jest największa wartość...

były | 2012-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2012

Książkę czyta się jednym tchem. Autor w doskonałym i przystępnym stylu pokazał tragedię człowieka, który najlepsze lata swojego życia poświęcił walce na udowadnianie swojej niewinności.Nie można przejść obojętnie obok tej pozycji. Każda przeczytana strona stwarza swoiste emocje. Ponieważ historia oparta jest na faktach prawdziwych, czytając ją zadaje się pytanie "co ja bym zrobił na miejscu Stanisława Szafrana ?". Nie ma odpowiedzi, bo trudno sobie wyobrazić, żeby tak rażąca niesprawiedliwość spotkała obojętnie któregoś z nas. A jednak Szafranowi się to przydarzyło, chociaż trudno w to uwierzyć, że "swoisty układ" może zniszczyć człowieka. Książka zmusza do refleksji nad życiem nie tylko głównego bohatera ale i każdego z nas.

kawa | 2014-10-15

To moje trzecie spotkanie z panem Koziołkiem. Jest on dla mnie objawieniem. Nieznany szerzej autor pisze wspaniałe powieści, które są nie gorsze od zagranicznych pozycji tego gatunku.
" Instrukcja 0066" to prawdziwa historia. Czytając doświadcza się się takiej samej bezsilności jak bohater wobec układów, systemu, skorumpowania. Dobrych i uczciwych trzeba niszczyć i to w majestacie prawa.
Bardzo polecam!

florek0 | 2014-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Książkę polecam. Jako pewien dodatek, jeśli kogoś interesują losy antybohaterów i realia w policji następujący artykuł:

LuciusGardner | 2013-02-22
Przeczytana: 09 lutego 2013

Mocna historia, bo prawdziwa. Chwilami włos się jeży na głowie.

niemampomysłunanick | 2016-09-06

Świetna książka, i przerażająca jednocześnie.