Odpowiedzialni rodzice

Wydawnictwo: Impuls
978-83-7587-584-3

Odpowiedzialni rodzice – tytuł wieloznaczny, bo i pojęcie odpowiedzialności ma wiele znaczeń. Czy w niniejszej książce jest mowa o rodzicach, którzy we właściwy sposób troszczą się o swoje dzieci i zabiegają o ich dobrą przyszłość? Czytelników może interesować, jak z punktu widzenia psychologii lub choćby tylko autorki – psychologa – powinno się rozwiązywać współczesne dylematy wychowawcze z najlepszym skutkiem dla rozwoju dzieci i dobra rodziny. A może w książce chodzi o przedstawienie rodziców, którzy krzywdzą swe dzieci i odpowiadają za zaniechanie ich edukacji, wypaczenie charakteru, niedawanie „dość dobrej” miłości? Taki temat może być ważny dla Czytelników, którzy zmagają się z poczuciem winy wobec swoich dzieci i szukają w literaturze oraz w kontaktach z innymi odpowiedzi na pytanie, co złego zrobili, jak to się stało, że ich dzieci się znerwicowały, wykoleiły, rozchorowały. Co mogą teraz uczynić, żeby poprawić sytuację, wynagrodzić krzywdę, wyrównać drogę rozwoju, odbudować więzi w rodzinie? A może wcale nie są winni i lektura pomoże im odkryć prawdziwe źródło niepowodzeń. Uwolnieni od poczucia bycia złymi rodzicami wejdą z dziećmi w inne, zdrowsze relacje.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2011

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl

kasandra_85 | 2011-06-30
Przeczytana: czerwiec 2011

Wychowanie to szalenie skomplikowany proces, rozpoczynający się jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat. Gdy rodzi się mała istota całe życie wywraca się do góry nogami, ponieważ każdy rodzic czuje na swoich barkach ciężar odpowiedzialności jaki na nim spoczywa. Jak wychować mądrze dziecko? Czy trwać przy nim cały czas a może pozwolić, aby samo uczyło się na swoich błędach? Jak znaleźć złoty środek i nie popaść w skrajność? Zapraszam Was do lektury książki „Odpowiedzialni rodzice” stworzonej przez profesor psychologii klinicznej Małgorzatę Kościelską.

Na początku warto zastanowić się co oznacza słowo odpowiedzialność. Autorka z dużą dokładnością stara się wyjaśnić na czym ona polega i kogo, w jakim zakresie dotyczy oraz podejmuje szereg tematów, które czasami spędzają sen z powiek rodzicom. Poruszono tu zagadnienie odpowiedzialności rodziców w przypadku, kiedy dziecku grozi upośledzenie umysłowe bądź gdy dowiadują się, że ma nowotwór. Ale to nie wszystko. Autorka omawia tez...

Isadora | 2011-06-12
Na półkach: Poradniki, Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2011

Pojęcie odpowiedzialności to jedna z tych kwestii, która przewija się przez całe nasze życie. To idea niezwykle pojemna, posiadająca wiele znaczeń, przejawiająca się w wielu aspektach i wymiarach: jest zjawiskiem społecznym, psychologicznym, moralnym i duchowym.

Autorka, wprowadzając nas w meandry i zawiłości charakteryzujące rodzicielską odpowiedzialność, bardzo rzeczowo, wnikliwie, ale zarazem przystępnie definiuje samo pojęcie odpowiedzialności we współczesnym świecie, przybliża kwestię poczucia odpowiedzialności oraz dokonuje jasnych i zrozumiałych podziałów w obrębie tego pojęcia, które mają na celu gruntowną i całościową jego analizę.
Autorka, dokonując z perspektywy psychologa klinicznego podziału na odpowiedzialność podjętą z własnej woli oraz narzuconą, stara się ukazać powody i skutki narzucania innym odpowiedzialności, a także konsekwencje dobrowolnego jej przyjęcia za siebie lub innych.
Zastanawia się dlaczego i w jakich okolicznościach rodzice składają jej brzemię na...

Margarita | 2015-02-10
Zaczarowana | 2013-03-28