Maść na szczury

1999-09-01
1983-02-01
83-08-02987-6
współczesna literatura polska

W ręce wpadło mi wydanie z 1983 roku, poplamione i zakurzone. Miałam plan, że po przeczytaniu pozbędę się takiego nieestetycznego egzemplarza. Ale po przeczytaniu, właściwie pochłonięciu tych opowiadań stawiam książkę na półkę, grzech byłoby wyrzucić. Opowiadania pisane niezwykłym językiem o rzeczywistości prlowskiej, wsi, mieście, miejskich, cwaniaczkach, karierze w urzędzie. Tematy ponadczasowe.

Co tu dużo pisać. Świetne opowiadania, chyba najlepsze, jakie miałem przyjemność czytać.

Przedstawione historie są niesamowite. Pokazują absurdalną rzeczywistość PRLowskiego miasta i wsi. Rzuceni w system ludzie, próbują się dopasować, wyrwać coś dla siebie, znaleźć sobie miejsce.

Co mnie podjarało najbardziej? Język bohaterów. Dialogi są świetne, barwne, dowcipne. Autor musiał mieć świetne ucho, bo wypowiedzi wydają się żywcem wyciągnięte z ulicy, urzędów i domów.

No i ten humor. Raz po raz śmiałem się przy książce. Po części to zasługa wspomnianych dialogów, ale swoje zrobił absurd i sam opis narracyjny.

Polecam wszystkim. Jeśli ktoś nie chce od razu rzucić się na książkę, może obejrzeć film "Kurs na lewo" nakręcony na podstawie jednego z opowiadań.

Świetnie wysmażone opowiadania dobry PRL-u. Frapujące, zadziwiające, unoszące się w oparach absurdu. Smakowitości. Najbardziej podobało mi się opowiadanie "Pochówek" ;).

• Mam
  • Czelendż 52/2019