Maść na szczury

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-02987-6
Snoopy

Legendarna, uznana przez krytyków za najlepszą w dorobku Bogdana Madeja - urodzony w 1934 autor powieści i nowel, dziennikarz. Laureat nagrody literackiej im. Kościelskich w Genewie, członek PEN Clubu i SPP - książka, na którą składa się zbiór sześciu nowel. Obecne wydanie stanowi powrót do lektury z 1983 roku, kiedy to po licznych perturbacjach z cenzura i pierwodruku w Paryżu w 1977, opublikowano ja w oficjalnym obiegu. "Wskrzeszenie Maści na szczury dowodzi, ze siła prozy Bogdana Madeja wciąż pozostaje aktualna. Książka to nie chwilowy, dotykający świata, którego już nie ma, zapis rzeczywistości, ale uniwersalny przekaz o ludziach i świecie, równie groteskowym i absurdalnym zarówno w latach 70. jak i dziś. Przyjemność lektury jest więc równie wielka jak śledzenie perypetii bohaterów filmów z tamtego okresu, których losy jakkolwiek wyolbrzymione i przerysowane dopiero po latach, ukazują swój prawdziwy często dramatyczny i uniwersalny charakter. Dlatego lektura Maści na szczury może okazać się frapująca dla młodych ludzi, dla których ponura i groteskowa wizja tamtych czasów pozostaje rozpoznana jedynie poprzez opowieści rodziców i filmy w rodzaju Rejsu.

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Pani Akne | 2016-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Świetnie wysmażone opowiadania dobry PRL-u. Frapujące, zadziwiające, unoszące się w oparach absurdu. Smakowitości. Najbardziej podobało mi się opowiadanie "Pochówek" ;).

natoosh | 2016-05-11
Przeczytana: 14 maja 2016