Opowiadania fantastyczne

* Moloch
* Sen urzędnika

Magnis | 2016-11-11
Przeczytana: 08 listopada 2016

Henry Vogler to autor mi praktycznie nieznany, który wydał zbiór opowiadań fantastycznych. Nie ukrywam, że lubię takie zbiory, bo można trafić na coś ciekawego i klimatycznego. Nieraz nawet historie „z dreszczykiem” można tam znaleźć. Zbiór zawiera osiem opowiadań.
Sen urzędnika - pierwsza historia zaprezentowana przez autora zabiera nas w świat dziwny i niepokojący, gdzie zwykłe pomniki lub budynki nabierają cech przerażających. Udało się stworzyć lekki klimat niesamowitości spowodowany znalezieniem się bohatera w niespotykanej sytuacji. Finał uważam za dobry i może się podobać. Pomysł na historie ciekawy, napisany językiem przystępnym i czyta się przyjemnie.
Manekin ze starej kamiennicy - zaczynająca się niewinnie historia o wyprawie dwójki dzieci do opuszczonej kamienicy. W pewnym momencie wkrada się pierwiastek fantastyczny. Na pewna krótka aczkolwiek interesująca opowieść z niezwykłym klimatem. Sam finał trochę dziwny, ale spodobał mi się.
Dziewczyna i diabeł - ile już...

Jale | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

Błahe, miałkie i na dokładkę mocno przegadane opowiadania, oparte na takich sobie pomysłach i zamknięte fatalnie bezpłciowymi puentami, które nie dość, że nie uwypuklają przedstawionej idei, to jeszcze potrafią ukatrupić zrodzone gdzieś po drodze drobinki klimatu. Jak by tego było mało, teksty zauważalnie się już zestarzały, zostały bowiem silnie powiązane z minioną już rzeczywistością, czyli czynem społecznym, wysoką pozycją robotników i kierowaniem się w życiu socjalistycznymi ideami. Jedyne plusy to potoczysty, umiarkowanie bogaty język oraz jak zawsze urokliwe, całostronicowe ryciny Daniela Mroza.

Nie ma co szeregować opowiadań według jakości, ta bowiem jest nieodmiennie średnia, bądź wręcz niska. "Sen urzędnika" nie wiadomo, po co w ogóle powstał (gdy wsiąkają ludzie, a czas staje, urzędnik robi kipisz we własnym biurze), "Manekin ze starej kamienicy" finiszuje w raczej bezsensowny sposób (dwóch chłopców znajduje w piwnicy przeznaczonego do rozbiórki domu częściowo żywego...

Amarakumaru | 2015-12-09

Zabawne opowiadania, w których panuje irracjonalny nastrój przekraczający czasem granice groteski. Akcja opowiadań dzieje się w polskiej rzeczywistości prl-u, co potęguje ten niedorzeczny klimat. Wszystko to "doprawiają" grafiki Daniela Mroza.

vigo | 2019-05-16
Przeczytana: 25 maja 2018