Cudzoziemki. Studia o polskiej prozie kobiecej

Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN
83-85605-47-9
anolka

Krytyka feministyczna wobec sztuki i teorii kultury (Zamiast wstępu). I. Sprawa Entuzjastek. II [Narcyza] Żmichowska wobec [Klementyny z Tańskich] Hoffmanowej: strategia pszczoły. III. Zmagania z formą [nt. twórczości Narcyzy Żmichowskiej]. IV. Samarytanki przy studni [nt. Narcyzy Żmichowskiej]. V. [Eliza] Orzeszkowa i strategia mimikry. VI. [Eliza] Orzeszkowa: autokorekta i problem granic. VII. Cztery drogi: regres, narcyzm, walka, sztuka [m.in. nt. Zofii Nałkowskiej i Marii Jehanne Wielopolskiej]. VIII. "Dzienniki" Zofii Nałkowskiej i "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej (Aneks).

źródło opisu: Instytut Badań Literackich PAN

źródło okładki: Instytut Badań Literackich PAN

Kaj | 2013-05-04
Na półkach: Przeczytane, Olimpiada

Jedna z pionierskich polskich prac feministycznego literaturoznawstwa na temat przełomu XIX i XX wieku.

+Cenny głos w dyskusji na temat "pisarstwa kobiecego".

savon | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016