Regiony wielkiej herezji i okolice

Wydawnictwo: Pogranicze
Schulz
Aga

Suma dorobku Jerzego Ficowskiego, najwybitniejszego schulzologa, jawi się jako zlepek luźno powiązanych wątków z życia i twórczości drohobyczańskiego geniusza. Praca ta nie jest bowiem klasyczną monografią, ale szkicem, zbudowanym ze skrawków, fragmentów, z tego,co pozostało z "schulzowskiego fresku" po drugiej wojnie światowej. Autor w sposób jasny zarysowuje podstawowe zagadnienia stanowiące o sile literackich i plastycznych prac Schulza, jak wieloznaczność, archetypiczność motywów, mitologizacja, seksualizm itd.

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

Jerzy FICOWSKI - "Regiony wielkiej herezji i okolice"
Bruno Schulz i jego mitologia

UWAGA!! WYBITNE DZIEŁO !!
To wybitne dzieło nie ma ani jednej opinii na LC, a Schulz jest jednym z trzech moich "wielkich", których najlepiej można poznać: Gombrowicza z jego "Dziennika", Witkacego z publikacji Jana Błońskiego, a Schulza - właśnie z tych zebranych prac Ficowskiego. To muszę napisać parę słów, bo ten brak zawstydza.
Ficowski (1924 -2006) stworzył wybitne dzieło, obalając po drodze szkodliwe mity (szczególnie się uwziął na Artura Sandauera), bo stał się pasjonatem Bruna Schulza. W starych swoich notatkach znajduję
"B. dobre, jednakże F. chyba przesadził z bałwochwalstwem B.S., jak i z gnojeniem Sandauera, chyba za robienie z B.S. komunisty. Zastanawiający KOBOLD o B.S. w ustach narzeczonej".
Faktycznie twierdząc, że Schulz jest ...

Trithemius | 2016-07-07
Przeczytana: 03 października 2008