Brygantka

Wydawnictwo: DodoEditor
La briganta
literatura faktu
Jula

Włoszki uczestniczące w walkach partyzanckich w okresie tzw. Risorgimento celowo prowokowały, pozując do zdjęć ze strzelbą i w podkasanej nad kolano spódnicy. Chciały w ten sposób podkreślić, że zerwały z tradycyjną rolą kobiety włoskiego południa. Nie przewidziały jednak, że w powszechnej pamięci przetrwają głównie jako erotyczna ciekawostka na tle obyczajowości XIX w. Kanwą powieści są...

Kanwą powieści są wydarzenia autentyczne: rewolucyjny ruch ludowy, który towarzyszył włoskim walkom o zjednoczenie kraju. Z naturalistyczną pasją autorka przedstawia brutalne sceny z życia małych miejscowości południowych Włoch, w których nadal króluje przywiązanie do głęboko patriarchalnych tradycji.
Rok 1861, zjednoczenie Włoch. Południe kraju ogarnia rewolta „brygantów”. Do jednej z partyzanckich grup dołącza młoda Margherita – arystokratka wyjęta spod prawa. Kim jest? Kim są po męsku ubrane, uzbrojone kobiety, które tam spotyka?
Autor przedstawia galerię postaci – kobiet i mężczyzn, żołnierzy i przestępców – tworząc ich subtelne portrety psychologiczne i ukazując złożone powody, dla których ludzie ci wplątali się w rewoltę.

źródło opisu: http://www.dodoeditor.pl/tytuly/brygantka

źródło okładki: jw.

Panna Jagiellonka | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Brygantka, to opowieść o kobietach walczących przeciw podbojowi południa Włoch. Naszą bohaterką jest Margherita - postać fikcyjna, lecz wzorowana na prawdziwych przeżyciach kobiet w partyzantce.
Maria Rosa Cutrufelli, o ile mi wiadomo - jest pierwszą osobą, która opisała tragiczne losy kobiet, które uczestniczyły w wielkim brygantyzmie pozjednoczeniowym. Ciężko uwierzyć, że brygantki wciąż pozostają zapomniane i pomijane... Książki historyczne na temat brygantek można policzyć na palcach jednej ręki.
Margherita, przedstawia nam się wiosną 1883 roku, opowiada o swoim dzieciństwie i małżeństwie, następnie przenosi nas kilka lat wstecz i właśnie wtedy zaczyna się opowieść o tym jak została brygantką i z czym musiała się zmagać ona i jej koleżanki - La Bizzarra, Antonia i Filomena. Po przeczytaniu tej krótkiej lecz pouczającej opowieści, przychodzi mi na myśl określenie "podwójna wiktymizacja", ponieważ położenie tych kobiet było podwójnie beznadziejne: ze względu na przynależność do...

Book-erka | 2012-08-16

reikja | 2016-11-28