Brygantka

Anna Gogolin
ruch ludowy południe Włoch brygantka

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Doceniam autorkę za to ile pracy włożyła w napisanie tej książki. Wiem również co chciała nam przekazać ... pokazać ile znaczyły kobiety dawniej we Włoszech. Mamy tutaj ukazane dwie buntowniczki. Celowo pokazywały się na zdjęciach ze strzelbą w spódniczkach. Jeśli zaś chodzi o samą treść. Nie zachwyciła mnie ... wiem, że tak było wyższość mężczyzn nad kobietami, Choć w tej książce były silne i im dorównywały, ale mamy również wykorzystywane pod względem seksualnym .... książka ma bardzo małą czcionkę co niezbyt ułatwiało czytanie.

Pomysł na powieść może i dobry, ale gorzej z wykonaniem. Krótka historia, a męczyłam się z nią kilka dni. Nie przypasowała mi lekko oniryczna, pełna niedopowiedzeń narracja. Nieliczni bohaterowie nakreśleni niewyraźnie, a główna bohaterka, jednocześnie narratorka, niewiele mnie obchodziła. Mało pamiętam z lektury, chociaż ledwo ją skończyłam.

Brygantka, to opowieść o kobietach walczących przeciw podbojowi południa Włoch. Naszą bohaterką jest Margherita - postać fikcyjna, lecz wzorowana na prawdziwych przeżyciach kobiet w partyzantce.
Maria Rosa Cutrufelli, o ile mi wiadomo - jest pierwszą osobą, która opisała tragiczne losy kobiet, które uczestniczyły w wielkim brygantyzmie pozjednoczeniowym. Ciężko uwierzyć, że brygantki wciąż pozostają zapomniane i pomijane... Książki historyczne na temat brygantek można policzyć na palcach jednej ręki.
Margherita, przedstawia nam się wiosną 1883 roku, opowiada o swoim dzieciństwie i małżeństwie, następnie przenosi nas kilka lat wstecz i właśnie wtedy zaczyna się opowieść o tym jak została brygantką i z czym musiała się zmagać ona i jej koleżanki - La Bizzarra, Antonia i Filomena. Po przeczytaniu tej krótkiej lecz pouczającej opowieści, przychodzi mi na myśl określenie "podwójna wiktymizacja", ponieważ położenie tych kobiet było podwójnie beznadziejne: ze względu na przynależność do klas społecznych, pozbawionych praw do poprawienia swojego bytu oraz ze względu na płeć - głównie z tego właśnie powodu.
I na tym zakończę swoją opinię.
Jeśli interesują Was powieści z tłem historycznym to polecam przeczytać, a jeśli nie - to też polecam, może Was zainteresują. ;)

Maria Rosa Cutrufelli Brygantka Zobacz więcej
Maria Rosa Cutrufelli Brygantka Zobacz więcej