Brygantka

2010-01-01
Anna Gogolin
ruch ludowy południe Włoch brygantka

więcej Więcej

Pomysł na powieść może i dobry, ale gorzej z wykonaniem. Krótka historia, a męczyłam się z nią kilka dni. Nie przypasowała mi lekko oniryczna, pełna niedopowiedzeń narracja. Nieliczni bohaterowie nakreśleni niewyraźnie, a główna bohaterka, jednocześnie narratorka, niewiele mnie obchodziła. Mało pamiętam z lektury, chociaż ledwo ją skończyłam.

Brygantka, to opowieść o kobietach walczących przeciw podbojowi południa Włoch. Naszą bohaterką jest Margherita - postać fikcyjna, lecz wzorowana na prawdziwych przeżyciach kobiet w partyzantce.
Maria Rosa Cutrufelli, o ile mi wiadomo - jest pierwszą osobą, która opisała tragiczne losy kobiet, które uczestniczyły w wielkim brygantyzmie pozjednoczeniowym. Ciężko uwierzyć,...

• Wymienię
  • 2019