Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielkopolska Biblioteka Krajoznawcza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
83-60746-07-3
kamk

Przewodnik po Parku Krajobrazowym im. gen. Dezyderego Chłapowskiego utworzonym w 1991 r. na ziemi kościańskiej w okolicach Turwi, Racotu, Kopaszewa i Rąbinia - na terenach będących dawniej własnością gen. Dezyderego Chłapowskiego i jego rodziny. W pierwszej części książki przybliżono postać patrona Parku - żołnierza napoleońskiego, uczestnika powstania listopadowego, ale też znakomitego rolnika i jednego z wielkopolskich twórców nowoczesnych metod gospodarowania w XIX w. Dalej omówione zostało położenie Parku, jego krajobraz i budowa geologiczna, klimat, wody, lasy, parki przypałacowe, występujące tam rośliny i zwierzęta oraz stosowane formy ochrony przyrody. Szczególną uwagę zwrócono na charakterystyczne dla tego obszaru zadrzewienia śródpolne wprowadzone przez Chłapowskiego. Kolejne części przewodnika to opisy ważniejszych miejscowości i szlaków turystycznych - pieszych, rowerowych, wodnych, a także informacje na temat Krzywińskiej Kolei Drezynowej i kolei parkowej w Cichowie. W książce znalazły się również biogramy ludzi związanych z terenami Parku. Bogaty i wyczerpujący materiał tekstowy uzupełniono mapkami szlaków i zadrzewień, zilustrowano kolorowymi fotografiami ciekawych miejsc i obiektów oraz rysunkami przedstawiającymi rośliny i zwierzęta.

namsster | 2015-05-13
WBPiCAK | 2015-04-29