Ogromne okno

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Cykl: Seria niefortunnych zdarzeń (tom 3)
Wydawnictwo: Egmont Polska
The Wide Window
baudelaire, lemony, snicket

Inne wydania

Wioletka, Klaus i Słoneczko to dzieci grzeczne i inteligentne, ale ich życiem co stwierdzam z żalem rządzi pech i nieszczęście. Wszystkie historie o trójce Baudelaireów są smutne i przygnębiające, ale ta, którą trzymasz w ręku, jest chyba najgorsza.

Arek | 2015-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Lemony Snicket to pseudonim artystyczny Daniela Handlera, który jest znany jako twórca cyklu pt.: "Seria Niefortunnych Zdarzeń". Trzecią częścią tego cyklu jest: "Ogromne Okno". To co dobrego można powiedzieć o powieści to, to że czyta się ją szybko i dosyć przyjemnie. Nie zapiera tchu, nie powoduje wypieków ale jest napisana poprawnie. Surrealistyczne opisy miejsc są ciekawe, nasi mali bohaterowie: Wioletka, Klaus i Słoneczko są inteligentni, dobrze wychowani, wrażliwi. Właściwie to się z nimi nieco zaprzyjaźniłem. Niestety na ich życie i majątek wciąż czycha Hrabia Olaf, tym razem pod przykrywką właściciela wypożyczalni łodzi Kapitana Szlama. Gdyby nie pojawiły się pewne nieścisłości, np.: Dzieci pojechały po ciocię Józefinę do Skisłej Groty która znajdowała się po drugiej stronie jeziora, wybrały się łódką podczas sztormu. Dlaczego więc gdy z Nią wracały znów płynęły przez jezioro, były przecież na lądzie na brzegu. Mimo wszystko polecam tą krótką powieść.
Moja ocena to...

Fairytale | 2016-07-12

Sieroty Baudelaire miały już opiekuna okrutnego, kochanego, a teraz czas na tego psychicznego. Tym opiekunem jest ciocia Józefina, mieszkająca nad jeziorem Łzawym wdowa. Boi się wszystkiego (w czym bardzo przypomina moją mamę, zawsze uczulającą mnie, jak tragiczne w skutkach będzie niedokładne pogryzienie skórki pomidora).
Wraz z każdą kolejną książką, opisującą niefortunne dzieje sierot Baudelaire, zdolności narratora do opowiadania ich zdają się rosnąć. To oznacza jeszcze wiecej sarkazmu, zabawnych porównań i ostrzeżeń dotyczących czychających okropności w tej książce niż dotychczas.

Marianna | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Owszem ta książka jest najgorsza. Tak kiepskiej książki dawno nie czytałam. Leży zarówno fabuła, jak i dialogi nie mówiąc już o stylu pisania. Mnóstwo powtórzeń, niepotrzebnych wtrąceń. Dno totalne.
Przykładowy dialog ( jak dla mnie na poziomie intelektualnym przedszkolaka):
"- No to na razie - powiedziała Wioletka, wkładając do kieszeni torebkę miętówek.
- No to na razie - powiedział Klaus, oglądając się po raz ostatni na Dok Damoklesa.
- Frul - mruknęło Słoneczko, które już żuło pas bezpieczeństwa.
- No to na razie - odpowiedział pan Poe. - I życzę wam wszystkim powodzenia. Będę często o was myślał."
Czy autor nie miał pojęcia jakiego gniota stworzył? I jak dla mnie to cud, że go w ogóle wydał. Jeśli chodzi o dialogi - poniżej...

Aisling | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Ciekawa jestem czemu Hrabia Olaf jest taki uparty by zdobyć majątek zmarłych rodziców głównych bohaterów. W "Ogromnym oknie" przybiera kolejną tożsamość. Czy jest on z kimś w zmowie, kto pomaga mu znaleźć każde kolejne miejsce pobytu Baudelaire'ów? Czy może któryś z jego kompanów ich śledzi? Bo nieszczególnie tutaj wierzę w przypadki. Na te dwie kwestie niestety nadal nie otrzymujemy odpowiedzi.

Zastanawiam się również czemu znowu pan Poe wolał wierzyć, że sierotom się coś pomieszało niż że mówią prawdę. Znowu starał 'mydlić sobie oczy' i dawał się przekonać Hrabiemu Olafowi (który jest tu Kapitanem Szlamem) póki nie zobaczył twardego dowodu. Motyw robienia wariata z kogoś kto ma rację zawsze wzbudza we mnie silne emocje. Znowu byłam ogromnie wściekła jak przy każdej takiej sytuacji.

Wydaje mi się, że zarówno pan Poe jak i Ciocia Józefina starali się usilnie uciec od odpowiedzialności. On poprzez wierzenie osobie wydającej się osobą bardziej wiarygodną, a ona poprzez folgowanie...

Postanowiłam kupić kilka tomów tej serii po obejrzeniu filmu, który bardzo przyppadł mi do gustu.
Pierwsze 3 części spodobały mi się i to nawet bardzo. Zawsze szybciej i przyjemniej czyta mi się książki, na których podstawie powstał film (lepiej działa wtedy moja wyobraźnia).
Niestety, kolejne tomy przestały mnie tak zachwycać. Czytając je, miałam wrażenie, że pisze je jakiś niespełna rozumu autor przebywający w szpitalu psychiatrycznym...
Jeżeli ta książka jest skierowana dla dzieci, to na prawdę trudno mi wyobrazić sobie dziecko wbijające sobie do głowy tak ohydne historyjki...
Jeśli jej przekaz ma trafić do młodzieży, to też nie bardzo rozumiem jakiego typu jest to przekaz... Ja czytałam tę serię w wieku 15 lat i bardzo szybko mnie znudziła.
Czytanie zakończyłam na tomie WREDNA WIOSKA i raczej nie zamierzam kontynuować...

Daria | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

Serial powstały na podstawie "Serii Niefortunnych Zdarzeń" - swoją drogą, genialny - spowodował dwie rzeczy. Pierwsza: poczułam się zmotywowana do przebrnięcia przez całą serię, druga: dzięki niemu zauważyłam i doceniłam pewne - ważne dla całości - rzeczy.

I tak oto "Ogromne okno" czytało mi się bardzo, ale to bardzo przyjemnie. Absurd aż się wylewał, co już nie raziło, tylko dodawało całości smaczku. Wstawki od autora nie wkurzały, tylko nieco śmieszyły.

Było po prostu bardzo dobrze.

Katherine Parker | 2017-03-18
Przeczytana: 20 maja 2017

Recenzja dostępna również na blogu: http://about-katherine.blogspot.com/2017/03/150-ogromne-okno.html

Po tym, jak wujek Monty zostaje zabity przez okrutnego Hrabiego Olafa, który upozorował jego samobójstwo, sieroty Baudelaire zostają wysłane do kolejnego nieznanego im dotąd krewnego. Tym razem rolę ich prawnego opiekuna ma pełnić ciotka Józefina - niezwykle dziwaczna i bojaźliwa kobieta, która boi się wyłonić choćby czubek nosa ze swojego domu, a i w nim z resztą nie czuje się tak na prawdę bezpieczna. Wszystko jest jednak lepsze, niż mieszkanie u potwornego Hrabiego Olafa. Ten jednak nie próżnuje i w końcu ponownie daje o sobie znać. Czy tym razem życie sierot Baudelaire ponownie stanie się zagrożone?

Choć uwielbiam dotychczasowe części Serii niefortunnych zdarzeń, które udało mi się przeczytać, podejrzewam, że gdyby nie serial powstały właśnie na podstawie tych powieści, który niedawno zaczęłam oglądać, jeszcze długo zwlekałabym z kontynuowaniem serii. Zawsze po drodze coś...

Tristezza | 2014-02-16

„Niesprawiedliwością było, że przenoszą się od krewnego do krewnego i w każdym kolejnym domu dochodzi do strasznych rzeczy - zupełnie jakby sieroty Baudelaire jechały upiornym autobusem, zatrzymującym się wyłącznie na przystankach „Niesprawiedliwość” i „Nieszczęście”.”

„Ogromne okno” to już trzeci tom „Serii niefortunnych zdarzeń”. Czego można się po nim spodziewać? Z grubsza tego samego co po poprzednich częściach, czyli kolejnych nieszczęść sierot Baudelaire, które jakoś muszą sobie radzić z jawną niesprawiedliwością losu. Ale w końcu życie nie jest sprawiedliwe, dlatego też trójka rodzeństwa może po raz kolejny trafić do dziwnego krewnego, u którego będzie jej się bardzo źle działo. Sama ciotka zdaje się być niegroźna, boi się wszystkiego, a jej irracjonalne fobie są tak śmieszne, że aż tragiczne. Jednak do akcji znowu wkracza zły Hrabia Olaf pod kolejnym przebraniem, będący tak samo niebezpieczny jak wcześniej. Głupota, strach i ignorancja dorosłych rzucają kolejne kłody pod...

Ariadna1288 | 2014-05-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 23 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Ogromne okno" to już trzecia część nieszczęśliwiej historii wyjątkowo pokrzywdzonych przez los sierot. Właściwie to niczym mnie nie zaskoczyła. Powiela się ten sam schemat co w "Gabinecie gadów". Dzieci trafiają do krewnego, pojawia się zły Hrabia Olaf a na koniec zabija ich opiekuna. To się zaczyna robić nudne.

Wioletka, Klaus i Słoneczko trafiają do bojaźliwiej ciotki Józefiny. Każdy ma swoje lęki, ale u niej to już lekka przesada. Boi się praktycznie wszystkiego, od klamek (które mogą się rozwalić i zrobić jej krzywdę) po wycieraczki (o które przecież można się potknąć!). Ma jednak wielką pasję - gramatykę. Na targu spotykają tajemniczego Kapitana Szlama, w którym dzieci od razu rozpoznają złego Olafa, lecz żaden dorosły nie chce im wierzyć (znowu).

Nie wiem czy ktoś zwrócił do końca uwagę na wiek Słoneczka, ale zaczyna mnie trochę dziwić, że niemowlak bez problemu steruje statkiem i rozumie każdą sytuację i wszystko co się do niego powie. czy to nie jest trochę...

Aniaxxp | 2014-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Kolejna część z serii powiela ten sam schemat co w poprzednich. Przenosiny do kolejnego z krewnych, pojawienie się wstrętnego Olafa w przebraniu i kłopoty. Niby nic ciekawego, ale jako lektura na jedno popołudnie się sprawdza. Tym razem sieroty trafiają do bojaźliwej ciotki Józefiny, która boi się własnego domu... A co z tego wyniknie musicie dowiedzieć się sami ;P