Kondycja ponowoczesna

Wydawnictwo: Fundacja Aletheia
La condition postmoderne. Rapport sur le savoir
83-87045-06-3
filozofia i etyka
Adam Jank

Kondycja ponowoczesna (La condition postmoderne) jest chyba najgłośniejszą, jeśli nie najważniejszą, książką Jean-François Lyotarda. Chociaż, jak wyjaśnia na wstępie sam autor, została napisana na zamówienie i w tym sensie ma charakter okolicznościowy, i chociaż z pozoru dotyczy dość specyficznego zagadnienia, jakim jest "stan wiedzy w najbardziej rozwiniętych społeczeństwach", można ją uznać...

Chociaż, jak wyjaśnia na wstępie sam autor, została napisana na zamówienie i w tym sensie ma charakter okolicznościowy, i chociaż z pozoru dotyczy dość specyficznego zagadnienia, jakim jest "stan wiedzy w najbardziej rozwiniętych społeczeństwach", można ją uznać za swoisty manifest filozoficznego "postmodernizmu".
(Opis z okładki)

gorzka | 2011-10-18
Przeczytana: październik 2011

Nie ma sensu ukrywać, że książka jest lekturą awangardową i trudną, i raczej niewielu pokusi się o przeczytanie jej. Zbiorek pochodzi z 1979 roku i dotyczy opinii J.F. Lyotarda na temat stanu wiedzy. W Polsce jego książka ukazała się pod koniec lat 90tych, czyli z lekkim :) opóźnieniem, jednak analizy filozofa okazały się zaskakująco trafne, a zmiany w podejściu do wiedzy i zdobywaniu informacji, o których pisze działy się na "naszych oczach".
Lyotard jest zwolennikiem tzw. teorii gier języka, co w przypadku stanu wiedzy przekłada się na pogląd, iż nauka to system otwarty na nowe pomysły i reguły językowej gry, który nie zamyka się na dany zestaw teorii tylko dlatego, że podważa on dotychczasowy status quo. W trakcie lektury, filozof wyjaśnia czytelnikowi jak wyglądała ewolucja w obszarze uprawomocnienia wiedzy i reguł temu towarzyszących. Dostaje się filozofii, która pretendując do miana metarefleksji wypracowuje bardzo szczegółowy i restrykcyjny zestaw kryteriów dla każdej...

LittleAppleBlossom | 2016-07-14
Na półkach: Studia, Lato 2016, Przeczytane
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Tekst kluczowy dla performatyki, lingwistyki, teorii literatury, współczesnej filozofii i zapewne kilku innych dziedzin. Ujęty w logiczny przejrzysty wywód. Bardzo interesujące.

Agłaja | 2016-10-31
hewson | 2016-07-16