rozwińzwiń

Kondycja ponowoczesna

Okładka książki Kondycja ponowoczesna Jean-François Lyotard
Okładka książki Kondycja ponowoczesna
Jean-François Lyotard Wydawnictwo: Aletheia filozofia, etyka
178 str. 2 godz. 58 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
La condition postmoderne. Rapport sur le savoir
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
178
Czas czytania
2 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
83-87045-06-3
Tłumacz:
Małgorzata Kowalska, Jacek Migasiński
Tagi:
filozofia postmodernizm modernizm nowoczesność ponowoczesność
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Główne problemy współczesnej fenomenologii Marzena Adamiak, Renaud Barbaras, Alain Bonfand, Pierre Bourdieu, Judith Butler, Maja Chmura, Natalie Depraz, Jacques Derrida, Franck Didier, Linda Fisher, Thomas Fuchs, Shaun Gallagher, Michel Henry, Sonia Kruks, Andrzej Leder, Antoine Lutz, Jean-François Lyotard, Henri Maldiney, Jean-Luc Marion, Jacek Migasiński, Monika Murawska, Marek Pokropski, Marc Richir, Wojciech Starzyński, Michael Staudigl, Bernhard Waldenfels, Iris Marion Young, Dan Zahavi
Ocena 9,5
Główne problem... Marzena Adamiak, Re...
Okładka książki Krajobrazy: antologia tekstów Gregory Bateson, Arnold Berleant, Jan Białostocki, Józef Burszta, Tim Edensor, Tim Ingold, Jean-François Lyotard, Stanisław Pietraszko, Rainer Maria Rilke, Yi-Fu Tuan, praca zbiorowa
Ocena 6,0
Krajobrazy: an... Gregory Bateson, Ar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
38 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
42
10

Na półkach: ,

Czy warto przeczytać książkę, którą autor nazwał najgorszą w swojej karierze? O której autor stwierdził, że zawarł miejscami historie zmyślone i miejscami przypisy, których nie przeczytał? Niech każdy czytelnik sam odpowie na to pytanie. Ja natomiast jestem zdania, że byłaby to pozycja całkiem dobra, gdyby oczywiście usunąć z niej socjo-ekonomiczny pozbawiony treści semantyczny bełkot o teorii systemów.

Czy warto przeczytać książkę, którą autor nazwał najgorszą w swojej karierze? O której autor stwierdził, że zawarł miejscami historie zmyślone i miejscami przypisy, których nie przeczytał? Niech każdy czytelnik sam odpowie na to pytanie. Ja natomiast jestem zdania, że byłaby to pozycja całkiem dobra, gdyby oczywiście usunąć z niej socjo-ekonomiczny pozbawiony treści...

więcej Pokaż mimo to

avatar
34
6

Na półkach: , ,

Tekst kluczowy dla performatyki, lingwistyki, teorii literatury, współczesnej filozofii i zapewne kilku innych dziedzin. Ujęty w logiczny przejrzysty wywód. Bardzo interesujące.

Tekst kluczowy dla performatyki, lingwistyki, teorii literatury, współczesnej filozofii i zapewne kilku innych dziedzin. Ujęty w logiczny przejrzysty wywód. Bardzo interesujące.

Pokaż mimo to

avatar
570
353

Na półkach:

Nie ma sensu ukrywać, że książka jest lekturą awangardową i trudną, i raczej niewielu pokusi się o przeczytanie jej. Zbiorek pochodzi z 1979 roku i dotyczy opinii J.F. Lyotarda na temat stanu wiedzy. W Polsce jego książka ukazała się pod koniec lat 90tych, czyli z lekkim :) opóźnieniem, jednak analizy filozofa okazały się zaskakująco trafne, a zmiany w podejściu do wiedzy i zdobywaniu informacji, o których pisze działy się na "naszych oczach".
Lyotard jest zwolennikiem tzw. teorii gier języka, co w przypadku stanu wiedzy przekłada się na pogląd, iż nauka to system otwarty na nowe pomysły i reguły językowej gry, który nie zamyka się na dany zestaw teorii tylko dlatego, że podważa on dotychczasowy status quo. W trakcie lektury, filozof wyjaśnia czytelnikowi jak wyglądała ewolucja w obszarze uprawomocnienia wiedzy i reguł temu towarzyszących. Dostaje się filozofii, która pretendując do miana metarefleksji wypracowuje bardzo szczegółowy i restrykcyjny zestaw kryteriów dla każdej dziedziny chcącej zyskać miano nauki, jednakże kiedy w grę wchodzi uprawomocnienie samej siebie, odwołuje się do dyskursu narracyjnego, który z grubsza można porównać do opowiadania bajek. Lyotard wyjaśnia również jak rozumiany na przełomie wcześniejszych lat był postęp, i czemu służył.
Lektura bardzo ciekawa, dla osób interesujących się filozofią współczesną. Trudny język może trochę odstraszać, ale łatwo do niego przywyknąć w trakcie czytania.

Nie ma sensu ukrywać, że książka jest lekturą awangardową i trudną, i raczej niewielu pokusi się o przeczytanie jej. Zbiorek pochodzi z 1979 roku i dotyczy opinii J.F. Lyotarda na temat stanu wiedzy. W Polsce jego książka ukazała się pod koniec lat 90tych, czyli z lekkim :) opóźnieniem, jednak analizy filozofa okazały się zaskakująco trafne, a zmiany w podejściu do wiedzy i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    101
  • Przeczytane
    63
  • Posiadam
    12
  • Filozofia
    7
  • Studia
    2
  • Filozofia
    2
  • Chcę na prezent
    1
  • 2.1. Pisma filozoficzne
    1
  • We fragmentach
    1
  • Niedoczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kondycja ponowoczesna


Podobne książki

Przeczytaj także