Japonia. Leksykon konesera

Okładka książki Japonia. Leksykon konesera
Henryk Socha Wydawnictwo: Bellona sztuka
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
sztuka
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2010-04-22
Data 1. wyd. pol.:
2010-04-22
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311117853
Tagi:
Japonia kultura Japonii
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Pierwsze wrażenie zachwyca: książka jest duża, pięknie wydana, bogato ilustrowana, sprawia wrażenie kosztownej (cena zresztą do najniższych nie należy) i może stanowić ozdobę biblioteki. No właśnie. Może, dopóki nikomu nie przyjdzie na myśl zagłębić się w tekst.

Wszystkie tego typu leksykony opierają się na subiektywnym wyborze autora i na pewno każdy zapytany o setkę najważniejszych elementów materialnej kultury Japonii wymieni inne. Dlatego też trudno krytykować Henryka Sochę za taki a nie inny wybór haseł - ale mi prywatnie ta książka zostawiła uczucie niedosytu, niejasne wrażenie, że jednak czegoś zabrakło.
Leksykon sam w sobie jest raczej nierówny: obok bardzo ogólnikowych haseł dotyczących życia codziennego czy szeroko pojętej kultury (ryokan, gejsza) znajdziemy bardzo szczegółowe umówienia dotyczące broni, laka japońska zostanie omówiona po łebkach, ale ceramika jest już przedstawiona znacznie dokładniej. Oczywiście, autor miał prawo do subiektywnego wyboru, ale spójność książki bardzo na tym ucierpiała.

Merytorycznie za to, co przedstawia sobą leksykon autor zasługuje na publiczne surowe upomnienie. Większość haseł to ogólniki, banały, komunały niemal, stwierdzenia o których ciężko powiedzieć, że powiększają wiedzę: dostajemy na przykład pół szpalty zachwytów autora nad miniaturowymi dziełami sztuki, jakimi są tsuby, co widać na pierwszy rzut oka, ale nie wyjaśnia na przykład mniej popularnego terminu maki-e, a nie każdy czytelnik musi wiedzieć, że chodzi o technikę zdobienia przedmiotów z laki przez oprószenie złotem. Irytujące są również ciągłe odniesienia w tekście do bardziej szczegółowych informacji zawartych w opracowaniach wymienionych w bibliografii - tak zresztą niechlujnej, że to aż wstyd - jeśli autor zwyczajnie wiedział, że temat jest zbyt obszerny na sztywno określone miejsce, to po co w ogóle go poruszał albo po co zapełniał cały łam swoim wodolejstwem?

Zatem: z jednej są więc hasła opracowane z przesadną szczegółowością, z drugiej zaś omówione pobieżnie, jakby leksykon miał być o wszystkim, a wiadomo, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Smutna prawda.

I jeszcze słowo o ilustracjach, na pierwszy rzut oka pięknych i bogatych: ich wartość jest żadna poza estetyczną, skoro autor nigdzie (nigdzie!) nie zamieścił ani jednego podpisu. Zatem owszem, temat tsub jest bogato zilustrowany, tylko nie za bardzo wiadomo z jakiego okresu pochodzą pokazane przedmioty i co w zasadzie mają ilustrować fotografie.
Leksykon? Źródło wiedzy? Przewodnik? Powiedziałabym raczej, że ładne wydawnictwo o znikomej wartości.

Pierwsze wrażenie zachwyca: książka jest duża, pięknie wydana, bogato ilustrowana, sprawia wrażenie kosztownej (cena zresztą do najniższych nie należy) i może stanowić ozdobę biblioteki. No właśnie. Może, dopóki nikomu nie przyjdzie na myśl zagłębić się w tekst.

Wszystkie tego typu leksykony opierają się na subiektywnym wyborze autora i na pewno każdy zapytany o setkę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    69
  • Przeczytane
    29
  • Posiadam
    21
  • Japonia
    9
  • Japonia
    4
  • Chcę kupić
    2
  • Japonica
    2
  • Daleki Wschód
    2
  • Do recenzji
    1
  • ~*~Prywatna kolekcja~*~
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Japonia. Leksykon konesera


Podobne książki

Przeczytaj także