Astrologia, magia, alchemia

Okładka książki Astrologia, magia, alchemia Matilde Battistini
Okładka książki Astrologia, magia, alchemia
Matilde Battistini Wydawnictwo: Arkady Seria: Leksykon: Historia, Sztuka, Ikonografia sztuka
sztuka
Leksykon: Historia, Sztuka, Ikonografia
Dizionari dell'Arte. Astrologia, magia, alchimia.
Arkady
2006-01-01
2006-01-01
Ewa Morka
leksykon astrologia magia alchemia sztuka

Na plus na pewno wydanie - świetne jakościowo, ładny papier, masa barwnych ilustracji, ale to chyba jedyny pozytyw. Sam pomysł na książkę wydaje się świetny: każdy rozdział jest pokrótce objaśniony, a detale są wytłumaczone w oparciu o dzieła renesansowych i średniowiecznych mistrzów. Niestety gorzej z wykonywaniem tego pomysłu. I ja wiem; po książce o takim tytule nie spodziewałem się jakieś wybitnie merytorycznej treści popartej przypisami, a i tak mimo niezbyt wygórowanych oczekiwań jest słabo. Czasami odnosiłem wrażenie, że niektóre opisy przy obrazach są kompletnie przypadkowe i pozbawione znaczenia. Może coś zginęło przy tłumaczeniu - nie wiem. Ostatecznie 5/10 bo dzięki książce poszerzyłem też swoją wiedzę na temat malarstwa, a to też zawsze jakiś pozytyw.

Pięknie wydana, bogato ilustrowana, ale niestety rozczarowująca pozycja literacka z zakresu szeroko rozumianej dziedziny magii. Podzielona jest na trzy główne rozdziały tematyczne (astrologia, magia, alchemia),które przybliżają najważniejsze zagadnienia związane z daną dziedziną w postaci haseł podawanych w porządku alfabetycznym. Niestety zawartość merytoryczna jest na poziomie żenującym, nie tylko nie podaje najważniejszych informacji, ale często koncentruje się na zupełnie nieistotnych zagadnieniach. Sposób prezentacji wiadomości trudny w odbiorze - krótka forma opisowa i odnośniki - hasła do obrazów, rycin, rzeźb etc. Pozycja absolutnie nie obowiązkowa, dla fascynatów i kolekcjonerów.

• Sztuka
  • Magia
  • Ezoteryka
  • Religia

Dodaj cytat z książki Astrologia, magia, alchemia