Rodrick rządzi

Tłumaczenie: Anna Nowak
Cykl: Dziennik cwaniaczka (tom 2)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rodrick rules
cwaniaczek, dziennik

Inne wydania

Pod żadnym pozorem nie pytajcie Grega Heffleya, jak spędził wakacje, bo on zdecydowanie nie chce o tym rozmawiać. Wkraczając w nowy rok szkolny, chce się odciąć od ostatnich miesięcy... a szczególnie od jednego wydarzenia. Na swoje nieszczęście Greg ma brata Rodricka, który zna jego wstydliwie skrywaną tajemnicę. A tajemnice czasami się wydają... zwłaszcza kiedy w całą sprawę jest zamieszany dziennik.

"Dziennik cwaniaczka" otrzymał pochlebne recenzje od "USA Today" i "Publishers' Weekly" oraz tytuł najlepiej sprzedającej się książki według "New York Timesa".

"Urocza książka-komiks".
"People"

"Przezabawna powieść obrazkowa… czytelnicy będą się pokładać ze śmiechu".
"Publishers' Weekly"

"Świetny wybór dla opornych czytelników".
"School Library Journal"

"Bawi do łez".
"Kirkus Reviews"

źródło opisu: [Nasza Księgarnia, 2009]

Wkp | 2017-05-10

CWANIACZEK RZĄDZI

Dobra literatura dziecięca zaciera granice nie tylko między gatunkami, ale także i grupą docelową odbiorcy. Wiek nie powinien przecież stanowić przeszkody w odbiorze, niestety twórcy zbyt często o tym zapominają. Jakby tego było mało, dziecięcych czytelników traktują o wiele bardziej infantylnie, niż na to zasługują, nie dbając o logikę czy wyjaśniając wszystko to, co nawet dla najmłodszych jest rzeczą oczywistą. Na szczęście „Dziennik Cwaniaczka” jest inny. Bezkompromisowy, pozbawiony naiwności i bawiący nawet dorosłych.

Greg nie może doczekać się początku nowego roku szkolnego. Po wakacjach, obozie pływackim i związanych z tym męczarniach, nawet lekcje wydają się przyjemnością. Niestety na chłopku wciąż ciąży serowy dotyk, a jakby tego było mało, nauczycielka francuskiego wpada na pomysł by jej uczniowie zaczęli korespondencję z zagranicznymi przyjaciółmi. Greg nie obiecuje sobie zbyt wiele po tym zadaniu (choć stara się powtórzyć to, czego dokonał jego...

"Dziennik Cwaniaczka - Rodrick rządzi" to wyobrażenie oraz postawienie się w sytuacji Grega Heffleya, który spisuje wszystkie swoje szalone przygody, uzupełniając je również własnego autorstwa obrazkami, dzięki którym czyta się ją szybko a treść bardziej do nas przemawia. W tej części Greg boi się podpaść bratu, bo on zna jego skrywaną tajemnicę z wakacji. Gdy ją wyjawia Greg boi się iść do szkoły - zresztą przeczytajcie sami...Uważam, że Jeff Kinney miał wspaniały pomysł, ponieważ książka jest bardzo interesująca i na pewno sięgnie po nią młodzież, ponieważ ilustruje ona podobne każdemu z nas młodych zdarzenia z życia codziennego. Książka warta jest przeczytania, bawi do łez, polecam!

| 2016-06-10
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.06
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Kolejny tom przygód Grega "cwaniaczka" zajmuje się jego relacją ze starszym bratem, Rodrickiem. Braci próbują uprzykrzać sobie życie i wplątywać w dziwne sytuacje, ale gdy trzeba, pomagają sobie. Mniej ironii losu, więcej humoru.

AnnaSikorska | 2017-04-11

Fabuła przypomina piłeczkę puszczoną w ruch i potrącającą kolejne przeszkody, uruchamiającą kolejne mechanizmy, przez co czytelnik nie ma czasu na nudę. Prosty język, szybka akcja, spora dawka humoru wynikająca z absurdalnych zachowań oraz prześladującego chłopca pecha sprawiają, że lektura rozbawi nie tylko młodego czytelnika. Dla mnie jest to piękne spojrzenie na często fatalnie kończące się dobre intencje dzieci.
Fabuła każdego tomu zawsze ma temat przewodni. Raz są nim wakacje, innym razem święta, nauka w gimnazjum, relacje z rodzeństwem, twarde wychowanie, dojrzewanie, konsekwencje złych czynów, pierwsze związki, rodzinne wyprawy czy kult przeszłości rodziców. Niedługie nakładające się na siebie scenki wprowadzające kolejne elementy napięcia i kończące się zabawnym rozwiązaniem sprawiają, że lekturę czyta się bardzo szybko i z zainteresowaniem. Aby dodatkowo urozmaicić czytanie w książce nie zabraknie elementów komiksowych, dzięki czemu sięgają po nią również przeciwnicy...

Klaudia Ficek | 2014-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2014
Anath | 2014-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Pewnego dnia miałam okazję obejrzeć ekranizację pierwszego tomu z serii „Dziennik cwaniaczka”. Film ogromnie mi się spodobał, dlatego z chęcią sięgnęłam po drugą część – „Dziennik cwaniaczka: Rodrick rządzi”.

Jeff Kinney jest twórcą i projektantem gier komputerowych oraz autorem „Dziennika cwaniaczka”, numeru jeden na liście bestsellerów „New York Timesa”. Dzieciństwo spędził w okolicach Waszyngtonu, a w 1995 roku przeniósł się do Nowej Anglii. Mieszka w południowej części stanu Massachusetts raz z żoną Julie oraz dwoma synami, Willem i Grantem.

Tytułowy cwaniaczek to oczywiście Gregory Heffley. Chłopiec mieszka w USA, razem z mamą - Susan, tatą - Frankiem i dwoma braćmi. Starszy to Rodrick, młodszy, Manny. Chłopcy uważają, że mama przynosi im obciach… Jeśli chodzi o tatę, to nie ma prawie nic do gadania co do kwestii wychowywania synów. Denerwuje go natomiast muzyka grana przez zespół Rodricka (chłopak ma heavymetalową kapelę). Najlepszym przyjacielem Grega jest Rowley...

Perc | 2011-04-04

Moja ulubiona część Dziennika Cwaniaczka, zaraz po Ubawie po pachy. Ma fabułę, jest dość zabawna i nie nudziła mnie, bardzo wciągnęła - do tego zakończenie bardzo śmieszne i zabawne - co tu dużo mówić. Dla fanów pozycja obowiązkowa - ale innym też pewnie się spodoba. Lekka lektura na godzinkę.

czarna_maggie | 2015-03-30
Przeczytana: 28 marca 2015

Wiadomo, cwaniaczka oceniam nieco inaczej, niż inne pozycje z mojej listy. Dlaczego? Bo naprawdę śmieję się na głos odnajdując swoją rodzinę w bohaterach przedstawionych na kartach książki... Humor nie tylko dla dzieci.

Betoniarka | 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

Książka przeczytana w chorobie, co zawsze trochę spacza spojrzenie, ale zdecydowanie przezabawnie pokazuje, że może i dobrze jest mieć rodzeństwo, ale na pewno nie w newralgicznym okresie dzieciństwa i dorastania. Polecam.

tommy | 2015-07-20
Przeczytana: 18 lipca 2015

Wakacje dla Grega nie skończyły się dobrze. Jakby mógł z chęcią zapomniałby o tamtych wydarzeniach, zaczynając nowy rok szkolny od nowa. Jednak jego brat Rodrick nie prędko mu odpuści. Wie o jego sekrecie i nie zawaha się zaszantażować go tym faktem.

Tym sposobem Greg zostaje wmieszany w większość głupkowatych sytuacji, aby móc przetrwać. Brat chłopaka jest cwany, a Greg nie pozwoli, aby po raz kolejny jego dziennik trafił w niepowołane ręce.

"Chyba nikt ich nie nauczył, że dobrze wychowani ludzie dzwonią i uprzedzają innych o zmianie planów."

Co zachęciło mnie do sięgnięcia po tą serię? Jak zapewne wiecie z poprzedniej recenzji pierwszej części, był to film, a nawet konkretniej tej części. Leciał w telewizji i z nudów zaczęłam go oglądać z bratem (który nawiasem mówiąc jest wielkim fanem tej serii i długo mnie zachęcał do jej przeczytania). Film bardzo mi się spodobał, był śmieszny, komiczny. Wiedziałam, że będę musiała sięgnąć po książkę.

Jakie więc są moje odczucia po...