Tenochtitlan 1521

Okładka książki Tenochtitlan 1521 Ryszard Tomicki
Okładka książki Tenochtitlan 1521
Ryszard Tomicki Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Historyczne Bitwy historia
236 str. 3 godz. 56 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Data wydania:
1984-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
236
Czas czytania
3 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8311071039
Tagi:
historyczne Bitwy wojskowość bitwy Meksyk historia Meksyku konkwista
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Fałszerstwa i manipulacje w przeszłości i wobec przeszłości Piotr Boroń, Benedetto Bravo, Piotr Guzowski, Krzysztof Jakubiak, Jerzy Kolendo, Dariusz Kołodziejczyk, Elżbieta Konończuk, Adam Łukaszewicz, Justyna Olko, Łukasz Rutkowski, Agnieszka Samsonowicz, Agnieszka Skrodzka, Arkadiusz Sołtysiak, Jacek Soszyński, Robert A. Sucharski, Maciej Szymkiewicz, Jacek Tomczyk, Ryszard Tomicki, Marcin Zgliński
Ocena 7,6
Fałszerstwa i ... Piotr Boroń, Benede...
Okładka książki Etnografia Polski. Przemiany kultury ludowej 2 Józef Burszta, Maria Frankowska, Aleksander Jackowski, Bronisława Kopczyńska-Jaworska, Dorota Simonides, Zofia Szromba-Rys, Ryszard Tomicki, Danuta Tylkowa, Kazimiera Zawistowicz - Adamska
Ocena 8,0
Etnografia Pol... Józef Burszta, Mari...
Okładka książki Etnografia Polska, 1980, t. 24 Urszula Łydkowska-Sowina, Ryszard Tomicki, Jerzy Sławomir Wasilewski
Ocena 0,0
Etnografia Pol... Urszula Łydkowska-S...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
52 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
257
210

Na półkach: , , , ,

Książka mimo, iż ma swoje lata jest w mojej ocenie jedną z lepszych, które do tej pory czytałem w serii Historyczne bitwy.
Autor przedstawia przebieg podboju Meksyku w sposób konkretny i klarowny, a do tego ciekawy. Często przytacza źródła, wspomnienia. Dodatkową ciekawostką jest objaśnienie jak należy czytać nazwy (głoski, litery) w języku Nahuatl. Na końcu jest też słowniczek zawierający znaczenie niektórych słów indiańskich lub tytułów hiszpańskich.
Z racji wieku tej publikacji mapy i zdjęcia nie są najlepszej jakości.
Zdecydowanie polecam. Od dłuższego czasu zastanawiałem się na książką o podboju Meksyku i szukałem jakiejś dostępnej publikacji. Okazało się, że to jest właśnie ta książka, którą chciałem przeczytać.

Książka mimo, iż ma swoje lata jest w mojej ocenie jedną z lepszych, które do tej pory czytałem w serii Historyczne bitwy.
Autor przedstawia przebieg podboju Meksyku w sposób konkretny i klarowny, a do tego ciekawy. Często przytacza źródła, wspomnienia. Dodatkową ciekawostką jest objaśnienie jak należy czytać nazwy (głoski, litery) w języku Nahuatl. Na końcu jest też...

więcej Pokaż mimo to

avatar
865
865

Na półkach:

Powszechnie uważa się, że konkwista przebiegała dość łatwo. Europejczycy lądowali, strzelali arkebuzerami do tubylców, którzy na widok koni uciekali w popłochu. Niestety rzeczywistość wyglądała znacznie gorzej i bardziej skomplikowanie. Cortés nie miał w zasadzie wyboru: śmierć albo zrealizowanie czegoś wielkiego, np. podbój Azteków. Dlaczego? Odpowiedź w książce. Trzeba też pamiętać o tym, że Aztekowie nie byli jednorodni. Róże plemiona, odłamy miały to większe, czy też mniejsze znaczenie, które zwłaszcza uwidoczniło się po "masakrze w głównej świątyni". Dopóki Moctezuma II żył i był prawdziwym Aztekiem, kraj funkcjonował. Jednak z racji silnego wierzenia w przepowiednie o Quetzalcoatlnie, Moctezuma II, bał się Cortésa,

Powszechnie uważa się, że konkwista przebiegała dość łatwo. Europejczycy lądowali, strzelali arkebuzerami do tubylców, którzy na widok koni uciekali w popłochu. Niestety rzeczywistość wyglądała znacznie gorzej i bardziej skomplikowanie. Cortés nie miał w zasadzie wyboru: śmierć albo zrealizowanie czegoś wielkiego, np. podbój Azteków. Dlaczego? Odpowiedź w książce. Trzeba...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1603
1603

Na półkach: ,

Bitwa z Aztekami, wspaniała przygoda dla całej rodziny. Raczej nie polecam, szału nie ma w tej książeczce.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Bitwa z Aztekami, wspaniała przygoda dla całej rodziny. Raczej nie polecam, szału nie ma w tej książeczce.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Pokaż mimo to

avatar
97
56

Na półkach:

Jedna z najlepszych książek w serii, kompleksowy opis podboju Meksyku przez Corteza. Gdyby nie szata graficzna (czasy PRL-u) i mapy oraz jakieś skromne OdB nie było by się o co przyczepić.

Jedna z najlepszych książek w serii, kompleksowy opis podboju Meksyku przez Corteza. Gdyby nie szata graficzna (czasy PRL-u) i mapy oraz jakieś skromne OdB nie było by się o co przyczepić.

Pokaż mimo to

avatar
687
251

Na półkach: , ,

Nabyłem za 2zł i w końcu przeczytałem. Wcześniej jakoś ominęła mnie ta przyjemność. Zdecydowanie jeden z lepszych HBków- bez mizdrzenia się do czytelnika, ale też bez akademickiego przynudzania, a mimo to przekazujący ogrom wiedzy na temat mocno skomplikowanej kwestii podboju Meksyku. Bardzo konkretny styl, z jednej strony żywy i zajmujący, z drugiej strony niewiele jest tu niepotrzebnych słów. Tak w mojej opinii powinno się pisać o historii.

Jedyny minus to brak choćby przybliżonej mapki szturmowanej aglomeracji, przydałoby się też jeszcze kilka stron na temat tego co było dalej po oblężeniu (przynajmniej do odwołania Cortesa do Hiszpanii).

Nabyłem za 2zł i w końcu przeczytałem. Wcześniej jakoś ominęła mnie ta przyjemność. Zdecydowanie jeden z lepszych HBków- bez mizdrzenia się do czytelnika, ale też bez akademickiego przynudzania, a mimo to przekazujący ogrom wiedzy na temat mocno skomplikowanej kwestii podboju Meksyku. Bardzo konkretny styl, z jednej strony żywy i zajmujący, z drugiej strony niewiele jest tu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
813
802

Na półkach: , , , , , , ,

Po latach powracam do książki, która była moim pierwszym spojrzeniem na Mezoamerykę okresu konkwisty.

Uwzględniając czas powstania, format serii i możliwości ówczesnych autorów oraz poligrafów, mamy do czynienia z pozycją godną uwagi. Sam temat podboju dzisiejszego Meksyku przez Corteza, samo zderzenie kultur tworzy tak wspaniały sztafaż dla tej książki, że doprawdy trudno oderwać się od lektury.

A przy tym autor bardzo stara się przedstawić ten zdumiewający konflikt z obu stron, naświetla motywację hiszpańskich awanturników i indiańskich mieszkańsów miast Trójprzymierza. Sięga nie tylko po oficjalną korespondencję Corteza z dworem w Madrycie lub relacje hiszpańskich świadków wydarzeń, ale i po pierwsze próby podsumowania upadku Tenochtitlan pióra potomków indiańskiej szlachty tamtego czasu.

Książka obfituje w dramatyczne wydarzenia i nieoczekiwane zwroty akcji. Przypomina nam starą prawdę, że czasami to sama historia pisze najlepsze scenariusze.

Jest też i parę niedociągnięć. Jak zazwyczaj we wczesnych publikacjach serii "Historyczne bitwy" kuleje sprawa dobrych map i czytelnych zdjęć. Jednak "Tenochtitlan 1521" nadaje się na pewno jako dobry punkt wyjścia do dalszego rozszerzania wiedzy na temat historii Ameryki.

Po latach powracam do książki, która była moim pierwszym spojrzeniem na Mezoamerykę okresu konkwisty.

Uwzględniając czas powstania, format serii i możliwości ówczesnych autorów oraz poligrafów, mamy do czynienia z pozycją godną uwagi. Sam temat podboju dzisiejszego Meksyku przez Corteza, samo zderzenie kultur tworzy tak wspaniały sztafaż dla tej książki, że doprawdy trudno...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    69
  • Chcę przeczytać
    60
  • Posiadam
    42
  • Historia
    7
  • Historyczne Bitwy
    5
  • historia
    3
  • Historyczne bitwy
    3
  • Nowożytność
    2
  • Ameryka Łacińska
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Więcej
Ryszard Tomicki Tenochtitlan 1521 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne