rozwiń zwiń

Ajatollah śmie wątpić

Okładka książki Ajatollah śmie wątpić
Hooman Majd Wydawnictwo: Karakter Seria: Z Innej Strony reportaż
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Z Innej Strony
Tytuł oryginału:
The Ayatollah Begs to Differ
Wydawnictwo:
Karakter
Data wydania:
2010-10-20
Data 1. wyd. pol.:
2010-10-20
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362376001
Tłumacz:
Dariusz Żukowski
Tagi:
Iran reportaż literatura irańska literatura perska
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kontynenty nr 2/2015 Michał Książek, Marcin Kydryński, Hooman Majd, Bartek Sabela, Andrzej Stasiuk, Paul Theroux, Wojciech Tochman, Adam Wajrak, Mariusz Wilk
Ocena 8,4
Kontynenty nr ... Michał Książek, Mar...
Okładka książki Kontynenty nr 1/2015 Max Cegielski, Natasza Goerke, Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Ryszard Kapuściński, Hooman Majd, Jarosław Mikołajewski, Kazimierz Nowak, Wojciech Nowicki, Marek Pernal, Małgorzata Rejmer, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Paulina Wilk
Ocena 7,8
Kontynenty nr ... Max Cegielski, Nata...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
178 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
181
64

Na półkach: ,

"Najlepsza książka roku 2008 według The Economist i Los Angeles Times. Książka znalazła się w 2008 roku na liście bestsellerów New York Timesa."*
W Polsce też spotkała się z dobrym odbiorem, chociaż do bestselleru było jej chyba daleko. Wygląda na to, że wszystkim się podobało, tylko mi nie. Nie chodzi już nawet o to, że cały ten reportaż jest kiepsko skonstruowany, chaotyczny i jest w nim dużo scen, które do niczego nie prowadzą, chociaż to też oczywiście wpłynęło na mój odbiór tej książki, ale nie to sprawiło, że czasami miałam ochotę rzucić nią o ścianę. Słabe pisarstwo aż tak mnie nie frustruje.
Najbardziej denerwowało mnie to, że autor jest strasznym bucem. Wszędzie powtarza się, że autor ma unikatowe spojrzenie na Iran, ponieważ urodził się w Iranie, ale wychowywał na zachodzie, dlatego ma "podwójną - zachodnią i bliskowschodnią - perspektywę". W związku z tym ma prawo wygłaszać na temat Irańczyków, różne bardzo śmiałe tezy, których ja nie ośmieliłabym się wypowiadać o Polakach:

"mimo aresztowań i egzekucji (które dla osób niebędących ich świadkami miały bardzo niewielkie znaczenie, gdyż Irańczycy generalnie nie odczuwają współczucia wobec skazanych przestępców) [...]"

"Zdjęcia i filmy z publicznych egzekucji krążące po sieci są straszne, ale większość Irańczyków popiera karę śmierci za poważne przestępstwa, choć wielu, zwłaszcza zwolenników reformatorów, uważa, że nie należy odwoływać się do szariatu w przypadku mniejszych występków, takich jak cudzołóstwo, prostytucja i homoseksualizm, a może nawet należałoby w ogóle go zarzucić."

No tak, to przykre, że łamane są prawa człowieka, ale większości ludzi w Iranie to nie przeszkadza. Nie podam wam żadnych statystyk na ten temat, bo mi się nie chce i nie muszę bo mam unikalną podwójną perspektywę, stąd wiem, że Irańczycy nie odczuwają współczucia wobec skazanych, bo sam jestem przecież Irańczykiem i ja nie odczuwam.
A to wszystko pewnie dlatego, że Irańczycy interesują się głównie zawartością swojego portfela:

"Dopóki mogą zarabiać pieniądze, zachowywać swoje dobra, swobodnie podróżować i imprezować w domu wedle własnych upodobań, członkowie tej świeckiej elity raczej nie będą ryzykować swojego wygodnego życia dla wspierania jakiejkolwiek politycznej sprawy. Oczywiście mają własne poglądy i wyrażają je otwarcie w gronie przyjaciół w domowym zaciszu, ale nie wydają się zainteresowani prawdziwym aktywizmem - na przykład udziałem w demonstracjach lub organizowaniem protestów czy marszy - i nie stanowią zagrożenia dla Republiki Islamskiej."

"Prawda jest taka, że Irańczycy, niezależnie od tego, co się mówi o ich nienawiści do własnego rządu, wcale nie pragną rewolucji. Ci, którzy interesują się polityką, chcieliby demokratycznych zmian, choćby stopniowych. Są też tacy, dla których wszelkie realne i ważne zmiany mają charakter ekonomiczny."

"Wielu Irańczyków, zwłaszcza tych o świeckim światopoglądzie oraz mieszkających za granicą, utrzymuje, że Mahmud Ahmadineżad nie reprezentuje prawdziwego Iranu i jego obywateli, a jego wizję świata podzielają nieliczni. Rzeczywiście poglądy polityczne prezydenta są dość skrajne, i to chyba bardziej niż większości ludzi, którzy na niego głosowali, jednak jego wizja świata z pewnością jest częścią kultury Iranu i wielu Irańczyków ochoczo się z nią identyfikuje, nawet jeśli są niezadowoleni z projektów administracyjnych Ahmadineżada."

Książka została wydana po angielsku w 2008 roku, a w 2009 można było to wszytko o czym pisał autor, obejrzeć w telewizji.
Tu (http://www.boston.com/bigpicture/2009/06/irans_disputed_election.html) można sobie pooglądać zdjęcia tysięcy Irańczyków wyrażających swoje opinie w domowym zaciszu.

Kolejną rzeczą jest fakt, że autor pisząc Irańczycy, przeważnie ma na myśli mężczyzn. Kobiety w całym tym reportażu pojawiają się przelotnie i przypadkowo, co oczywiście nie przeszkadza autorowi być ekspertem i od sytuacji kobiet (w skrócie: nie jest tak źle, to wszystko wymysły zachodnich feministek).

Zakończę też cytatem z tej książki:

"Kiedy, będąc w Teheranie, przy kilku okazjach wyraziłem jakąś polityczną opinię nie w smak tym, którzy naprawdę gardzą mułłami, napominano mnie powiedzeniem "Nafas-et az dża-je garm miad" - "Twój oddech dobywa się z ciepłego miejsca" - co znaczy, że człowiek żyjący w owym "ciepłym miejscu", na wolnym Zachodzie, nie ma prawa wygłaszać swojego zdania na temat Iranu."

* Opis ze strony wydawnictwa Karakter, cała reszta cytatów pochodzi z książki "Ajatollah śmie wątpić"

"Najlepsza książka roku 2008 według The Economist i Los Angeles Times. Książka znalazła się w 2008 roku na liście bestsellerów New York Timesa."*
W Polsce też spotkała się z dobrym odbiorem, chociaż do bestselleru było jej chyba daleko. Wygląda na to, że wszystkim się podobało, tylko mi nie. Nie chodzi już nawet o to, że cały ten reportaż jest kiepsko skonstruowany,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    223
  • Przeczytane
    214
  • Posiadam
    64
  • Ulubione
    11
  • Teraz czytam
    11
  • Reportaż
    10
  • Iran
    9
  • Literatura faktu
    4
  • Bliski Wschód
    4
  • Reportaże
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ajatollah śmie wątpić


Podobne książki

Przeczytaj także