Towarzysze zmierzchu

Les Compagnons du crépuscule
komiks
komiksy
Lucyfer

Zbiorcze wydanie trylogii historyczno-fantastycznej Françoisa Bourgeona, autora uznanego za najwybitniejszego współczesnego twórcę francuskiego komiksu historycznego. Przez cały XIV wiek we Francji szalała wojna stuletnia. Wojska królewskie, burgundzkie, angielskie rabowały kraj na równi z samowolnymi grasantami, zwykłymi zbójami czy najemnikami na służbie możnych i biskupów. Spokoju nie mogły być pewne nawet duże, umocnione miasta. Jedna z takich band dokonuje rzezi ludności w wiosce położonej gdzieś na południu Francji. Z zagłady ratuje się jedynie wnuczka czarownicy, Mariotte, i tchórzliwy pachołek, Anicet. Pozbawieni domu, trafiają na służbę do błędnego rycerza. Posępny wojownik szuka rozwiązania ponurej tajemnicy, w którą zamieszani są nie tylko ludzie, ale też pradawne siły, niegdyś władające ziemią. Podróżnicy będą musieli przebyć zamieszkany przez chochliki Las Mgieł, wedrzeć się do Posępnego Miasta straszliwych Dhuardów, zapolować na wilkołaka, a wreszcie dotrzeć do potężnej twierdzy, gdzie wyjaśnią się wszystkie tajemnice związane z błędnym rycerzem i trzema siostrami-czarownicami... Równolegle z przygodami bohaterów, Bourgeon przedstawia czytelnikowi skomplikowany świat wierzeń i czarów, których korzenie sięgają odległej starożytności, a przetworzone przez wczesne chrześcijaństwo w średniowieczu dotrwały do naszych czasów w formie niemal niezrozumiałych wierzeń ludowych.

Polskie wydanie obejmuje trzy francuskie tomy i tworzy swoistą całość:

Tom 1 - Czary w Lesie Mgieł
Tom 2 - Cynowe oczy Posępnego Miasta
Tom 3 - Ostatni śpiew Malaterre'ów

Jeden z najsławniejszych komiksów francuskich, stworzony przez rysownika, który uznawany jest za klasyka gatunku.

źródło opisu: http://www.swiatkomiksu.pl/

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/

Ewa | 2016-05-07
Przeczytana: kwiecień 2016

Piękny komiks. Rysunki są wprost zachwycające, zarówno detalicznością kreski jak i bogactwem kolorów. Same historie wciągające; nie brakuje okrucieństwa, ale ma ono fabularne uzasadnienie i nie przekracza granic przyzwoitości, uwzględniając że jest to komiks dla dorosłych. Oprócz tego, że fabuła ciekawa, linearna narracja dwóch wątków pojawiająca się w pewnym momencie jest mistrzowska, trzeba parę razy powracać i czytać ponownie, aby właściwie rozdzielić i pojąc sens tych wątków. Na pewno pozycja, do której można wracać.

megiddovl | 2016-11-27
Przeczytana: 13 lutego 2017