Towarzysze zmierzchu

Les Compagnons du crépuscule
komiks
komiksy
Lucyfer

Zbiorcze wydanie trylogii historyczno-fantastycznej Françoisa Bourgeona, autora uznanego za najwybitniejszego współczesnego twórcę francuskiego komiksu historycznego. Przez cały XIV wiek we Francji szalała wojna stuletnia. Wojska królewskie, burgundzkie, angielskie rabowały kraj na równi z samowolnymi grasantami, zwykłymi zbójami czy najemnikami na służbie możnych i biskupów. Spokoju nie mogły być pewne nawet duże, umocnione miasta. Jedna z takich band dokonuje rzezi ludności w wiosce położonej gdzieś na południu Francji. Z zagłady ratuje się jedynie wnuczka czarownicy, Mariotte, i tchórzliwy pachołek, Anicet. Pozbawieni domu, trafiają na służbę do błędnego rycerza. Posępny wojownik szuka rozwiązania ponurej tajemnicy, w którą zamieszani są nie tylko ludzie, ale też pradawne siły, niegdyś władające ziemią. Podróżnicy będą musieli przebyć zamieszkany przez chochliki Las Mgieł, wedrzeć się do Posępnego Miasta straszliwych Dhuardów, zapolować na wilkołaka, a wreszcie dotrzeć do potężnej twierdzy, gdzie wyjaśnią się wszystkie tajemnice związane z błędnym rycerzem i trzema siostrami-czarownicami... Równolegle z przygodami bohaterów, Bourgeon przedstawia czytelnikowi skomplikowany świat wierzeń i czarów, których korzenie sięgają odległej starożytności, a przetworzone przez wczesne chrześcijaństwo w średniowieczu dotrwały do naszych czasów w formie niemal niezrozumiałych wierzeń ludowych.

Polskie wydanie obejmuje trzy francuskie tomy i tworzy swoistą całość:

Tom 1 - Czary w Lesie Mgieł
Tom 2 - Cynowe oczy Posępnego Miasta
Tom 3 - Ostatni śpiew Malaterre'ów

Jeden z najsławniejszych komiksów francuskich, stworzony przez rysownika, który uznawany jest za klasyka gatunku.

źródło opisu: http://www.swiatkomiksu.pl/

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/

Endriux | 2018-05-20
Przeczytana: 15 maja 2018

Wielce wychwalany komiks okazał się dla mnie średniakiem. Fabuła niebanalna i momentami znakomita ( klimat średniowiecza palce lizać) nie dostarczyła jednak spodziewanej rozrywki, a tego głównie oczekuje od komiksów. Warstwa graficzna również pozostawia wiele do życzenia. O ile tła i scenografia są dobre to już rysunki postaci a szczególnie ich twarzy są słabe.

StryjMichał | 2018-07-04

Spore rozczarowanie po świetnych "Pasażerach wiatru" tego autora.

Na plus rysunki, zwłaszcza przedstawiające architekturę, rzeczywiście oddają klimat średniowiecza. Na minus sposób prowadzenia opowieści, fabuła zdecydowanie nie wciąga, jest zagmatwana, dialogi przyciężkie, fragmenty magiczno-legendarne - mało czytelne, raczej udziwniające niż ubogacające opowieść. Całość jest bardzo trudna w odbiorze, przy pierwszej lekturze męczyłem się, mylili mi się bohaterowie (a zwłaszcza bohaterki), ciężko było powiązać se sobą różne wydarzenia, przy ponownym czytaniu było trochę lepiej.

Według posłowia niejaki Michel Thiébaut napisał książkę, która opisuje świat przedstawiony w komiksie, wyjaśnia symbolikę, legendy, zawiłości językowe. Może jeśli byłaby kiedyś wydana po polsku, można by lepiej zrozumieć i docenić "Towarzyszy". Na razie znacznie bardziej polecam inną frankofońską serię "Wieże Bois-Maury" - tam mamy nie tylko średniowieczny klimat, ale też wciągającą...

Szymon | 2019-04-29
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Na ten album przypadkiem trafiłem w pracy w jednej z bibliotek. Pobieżne przekartkowanie zachęciło mnie do dokładniejszej lektury.

Ewa | 2016-05-07
Przeczytana: kwiecień 2016

Piękny komiks. Rysunki są wprost zachwycające, zarówno detalicznością kreski jak i bogactwem kolorów. Same historie wciągające; nie brakuje okrucieństwa, ale ma ono fabularne uzasadnienie i nie przekracza granic przyzwoitości, uwzględniając że jest to komiks dla dorosłych. Oprócz tego, że fabuła ciekawa, linearna narracja dwóch wątków pojawiająca się w pewnym momencie jest mistrzowska, trzeba parę razy powracać i czytać ponownie, aby właściwie rozdzielić i pojąc sens tych wątków. Na pewno pozycja, do której można wracać.

Miałam wielkie oczekiwania co do tej pozycji, ale rozczarowała mnie. Brakowało jej klimatu z poprzednich dzieł, historia zbyt wydumana, niespójna, w trakcie czytania przytłaczała i nużyła. Za to jak zwykle dobre ilustracje.

Książe-książek | 2018-11-12
Przeczytana: 06 stycznia 2019