Najemnik

Tłumaczenie: Bartłomiej Madejski
Cykl: John Stratton (tom 5)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Mercenary
sensacja
Dorota_1988

Kolejna z cyklu sensacyjnych, pełnych akcji powieści z Johnem Strattonem. Autor, Duncan Falconer, przez wiele lat służył jako agent sił specjalnych. John Stratton – agent elitarnych sił specjalnych – bierze udział w operacji w Ameryce Środkowej. Akcja wydaje się zwykłym, rutynowym przedsięwzięciem, którego podejmuje się na prośbę oficera CIA. Po lądowaniu w dżungli nawiązuje kontakt z grupą partyzantów, dążących do obalenia znienawidzonego dyktatora – Neravisty. Postępując wbrew własnym zasadom, Stratton daje się uwikłać w rewolucyjny konflikt i opowiada się po stronie powstańców. Jest pewien, że walczy z okrutną dyktaturą, a tymczasem wplątuje się w wojnę z samą CIA. Sprawę dodatkowo komplikuje niespodziewana miłość do Louise – pięknej córki przywódcy rebeliantów.

adamats | 2011-07-31
Przeczytana: 16 lipca 2011

"Kurica nie ptica – polsza nie zagranica" – to fonetyczna wersja znanego rosyjskiego przysłowia. Różnie można je interpretować nadając mu mniej lub bardziej sympatyczne zabarwienie ale w ustach cara – bodajże Aleksandra I a także jego różnej maści następców uzyskiwało ono rangę niemalże oficjalnej wykładni polityki zewnętrznej Rosji. Do dziś zresztą znaczna część rosyjskiego establishmentu upiera się, że kura to jednak nie ptak i rości sobie z tego tytułu prawa do ingerowania w sprawy sąsiadów. Na drugiej półkuli nie brakuje z kolei zwolenników tezy, że Kwezal to nie ptak (choćby dlatego, że nie śpiewa) więc jankeski porządek powinien święcić triumfy na terenie od Alaski do Ziemi Ognistej a już do Kanału Panamskiego to bez dwóch zdań. Wracając do kwezala. Legenda głosi, że ptak ten był duchowym przewodnikiem wodza indian Kiczu znanego jako Tecun Uman. Po jego śmierci w bitwie z konkwistadorami, ptak usiadł na zwłokach wojownika, jego pióra zabarwiły się na czerwono a on sam zamilkł...

bujak | 2014-04-24

Ostatnia część z cyklu przygód Johna Strattona. Natrafiłem na tę pozycje przypadkiem w bibliotece i nie zawiodłem się. Wartka, porywająca akcja, autor od prologu po sam epilog książkę czyta się z przyjemnością. W owej książce znaleźć można zarówno wątek akcji jak i miłosny, który zmienia podejście do zadania nawet tak doświadczonego "najemnika" jak Stratton. Osobiście na pewno przeczytam poprzednie części cyklu, ponieważ zabrałem się za ostatnią część, nie czytając poprzednich. Na szczęście czytając "Najemnika" nie odczuwałem braku znajomości poprzednich pozycji. Miłej lektury.

DannY_21 | 2012-02-12
Przeczytana: 2011 rok

Porywająca książka, jeśli ktoś lubi wartką akcję polecam właśnie tą książkę. Książki z cyklu o Johnie Strattonie są świetne. Lubię literaturę angielską :)

agata88 | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017