Zbrodnia katyńska. W kręgu prawdy i kłamstwa.

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
Zbrodnia Katyńska, IPN
historia
Kasia

Książka, ukazująca się w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej dokonanej w 1940 roku przez Sowiety na blisko 22 tysiącach polskich jeńców wojennych i więźniów, zawiera historyczne i prawnicze, relacje strażników pamięci, zwłaszcza członków ofiar, a także dokumenty dotyczące zacierania śladów tej zbrodni na Ukrainie. Obok syntetycznych podsumowań - przegląd ustaleń historiografii i perypetii prowadzonych prowadzonych w różnych latach śledztw - znajdziemy tu teksty omawiające kwalifikacje prawną Zbrodni, dzieje Kłamstwa Katyńskiego i toczonej w kraju i na emigracji walki o prawdę, miejsce Katynia w edukacji formalnej i nieformalnej w okresie III RP, zagadnienie "skarg katyńskich" przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

źródło opisu: Intytut Pamięci Narodowej, 2010

źródło okładki: www.ipn.gov.pl