Historia I wojny światowej 4. Wojna morska 1914-1918

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia pierwszej wojny światowej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The History of World War I
978-83-7510-478-3
historia, I wojna światowa
historia
Wiedenka

Walka o panowanie na morzu stanowiła jedną z przyczyn wybuchu I wojny światowej dowodzi w swojej książce Tim Benbow • Szczegółowy przewodnik przedstawiający tło i przebieg operacji morskich z I wojny światowej. • Opisuje walkę o zdobycie dominacji na morzach całego świata. • Ponad 200 zdjęć ukazujących walczące okręty i okręty podwodne, ich załogi, najważniejsze bitwy i wybitnych ludzi morza...

• Opisuje walkę o zdobycie dominacji na morzach całego świata.
• Ponad 200 zdjęć ukazujących walczące okręty i okręty podwodne, ich załogi, najważniejsze bitwy i wybitnych ludzi morza obu stron.
• Zawiera ponad 20 kolorowych map głównych teatrów działań i bitew morskich, w tym bitwy o Falklandy, bitwy pod Helgolandem i bitwy jutlandzkiej.
• Opisuje kampanię U-Bootów, która zmierzała do odcięcia Wysp Brytyjskich i doprowadziła do śmierci wielu cywilów, a na koniec wciągnęła Stany Zjednoczone do wojny z Niemcami.
Seria HISTORIA I WOJNY ŚWIATOWEJ to sześciotomowa historia militarna konfliktu 1914-1918.
Walka o panowanie na morzu stanowiła jeden z czynników, które doprowadziły do wybuchu I wojny światowej. Po koronacji cesarza Wilhelma II niemieckie dążenie do zdobycia własnego "miejsca pod słońcem" zmarginalizowało tradycyjną odwieczną rywalizację między Francją i imperium brytyjskim. Morski wyścig zbrojeń, zainspirowany przez HMS Dreadnought, mógł trafić na pierwsze strony gazet, ale początkowy etap wojny na morzu został zdominowany przez zagrożenie ze strony niemieckich krążowników stacjonujących poza europejskimi wodami, dopóki Royal Navy nie wytropiła ich i nie zatopiła, przede wszystkim w bitwie o Falklandy w 1914 roku.
Niemcy skupili więc uwagę na U-Bootach. Uznali, że dzięki tej broni mogą zmusić głodującą Wielką Brytanię do kapitulacji i wygrać wojnę. Nieograniczona wojna podwodna doprowadziła do zatopienia jednostek o wyporności wielu milionów ton, ale sprawiła również, że w 1917 roku do wojny po stronie aliantów włączyły się Stany Zjednoczone.
Na Morzu Śródziemnym przodowała flota francuska, a operacje niemieckie wspierały Austro-Węgry. Próba przełamania impasu operacją wodno-lądową w Dardanelach w 1915 roku zakończyła się klęską aliantów, ale ich potęga morska wspomogła zwycięskie kampanie przeciwko imperium osmańskiemu na Bliskim Wschodzie.
Decydującym starciem wojny okazała się bitwa jutlandzka w 1916 roku. Chociaż nie została rozstrzygnięta, niemiecka Hochseeflotte utknęła w portach do końca konfliktu, oddając inicjatywę Royal Navy. Osiągnięta w ten sposób przewaga na morzu pozwoliła w 1917 roku aliantom przewieźć do Europy amerykańskie oddziały oraz tak bardzo potrzebne zaopatrzenie.
Jednak ostateczne zwycięstwo przyniosła aliantom blokada ekonomiczna. Zatrzymanie importu materiałów wojennych, a nawet żywności, osłabiło siłę bojową i morale niemieckiej armii i marynarki. Bunt na okrętach Hochseeflotte w październiku 1918 roku doprowadził do rewolucji w Niemczech, a potem do abdykacji cesarza.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...(?)

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

Getos | 2015-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Książka ta jest jedną z pozycji cyklu "Historia I wojny światowej", jaki wydał w 2011 roku REBIS. Seria obejmuje całą historię I wojny światowej i powiem szczerze, że jak wyszła ona 3 lata temu, to cena wszystkich tomów była znaczna jak na kieszeń przeciętnego czytelnika. Obecnie można zaopatrzyć się w te pozycje dużo taniej i tak też uczyniłem. Sięgnąłem po nią z dużą ciekawością, ze względu na jej wydanie. Tutaj zacznę od plusów. Książka wydana jest bardzo dobrze, na świetnym papierze, w twardej oprawie, wzbogacona jest szeregiem ilustracji, przyznam że bardzo ciekawych i powiązanych z tematem. Nieliczne plansze barwne pokazujące sylwetki niektórych okrętów liniowych, czy też krążowników liniowych są również dobrze wykonane. Duży plus także za mapy, które pozwalają zobrazować opisywane wydarzenia i ruchy flot. Za tą stronę książki można dać śmiało 8/10. Narracja Autora nie męczy, ale mam jednak kilka zastrzeżeń do treści książki. Chodzi o jej szczegółowość. Co zrozumiałe Autor...

Slawinio | 2016-12-09
Loki | 2012-02-26