Historia I wojny światowej 2. Front zachodni 1914-1916

Tłumaczenie: Norbert Radomski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia pierwszej wojny światowej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
The History of World War I
978-83-7510-475-2
historia, I wojna światowa
historia
Wiedenka

Całościowy obraz przebiegu walk podczas I wojny światowej na froncie zachodnim. • Szczegółowy i przystępny opis tła i przebiegu konfliktu na froncie zachodnim w pierwszych latach I wojny światowej, od początkowych strzałów po zakończenie ofensywy nad Sommą w 1916 roku. • Ponad 200 niezwykłych fotografii i rysunków ukazujących żołnierzy, sprzęt, broń i dowódców obu stron. • Ponad 20 kolorowych...

Całościowy obraz przebiegu walk podczas I wojny światowej na froncie zachodnim.
• Ponad 20 kolorowych przejrzystych map głównych bitew i kampanii, od Mons i pierwszej bitwy nad Marną po Verdun i Sommę.
• Barwny opis podejmowanych przez wojska francuskie i brytyjskie prób powstrzymania niemieckiego natarcia oraz roli oddziałów kolonialnych w walkach o wyparcie najeźdźców z terenu Francji i Belgii.
Seria HISTORIA I WOJNY ŚWIATOWEJ to sześciotomowa historia militarna konfliktu 1914-1918.
Front zachodni, który ciągnął się od belgijskiego wybrzeża na północy po granicę Szwajcarii na południu, miał się okazać najważniejszym terenem walk I wojny światowej. To właśnie tam Niemcy, Francja i Wielka Brytania skoncentrowały główną część sił militarnych - i to właśnie tam, jak wielu wierzyło, wojna miała się rozstrzygnąć jeszcze przed Bożym Narodzeniem roku 1914.
Niemiecki sztab generalny zdawał sobie sprawę, jak niebezpieczne będzie prowadzenie wojny na dwóch frontach, zarówno z Francją, jak i z Rosją. Tak zrodził się "plan Schlieffena", który przewidywał wyłączenie Francji z wojny dzięki błyskawicznemu marszowi na Paryż przez neutralną Belgię. Nadzieje Niemców na szybkie zwycięstwo na Zachodzie przekreśliła jednak ich porażka w pierwszej bitwie nad Marną. Po "wyścigu do morza", w którym każda ze stron starała się oskrzydlić przeciwnika, front zachodni się ustabilizował, a walki przybrały postać wojny okopowej.
Rok 1915 okazał się niepomyślny dla sprzymierzonych, gdy żaden z ataków nie zdołał przebić niemieckiej linii obrony. By przełamać impas, zaplanowano na rok 1916 ofensywę z równoczesnymi operacjami przeciwko państwom centralnym na pozostałych europejskich teatrach działań wojennych.
Szeroko zakrojoną ofensywę udaremnił niemiecki szturm na twierdzę Verdun, który miał wyczerpać francuskie oddziały. W rezultacie operacja nad Sommą stała się w znacznej mierze brytyjską akcją dla odciążenia francuskich sojuszników. Rzeź brytyjskiej Nowej Armii pierwszego dnia bitwy nad Sommą stała się symbolem okrucieństwa I wojny światowej. Nim rok 1916 dobiegł końca, wiadomo już było, że żadna ze stron nie może liczyć na łatwe zwycięstwo.

ohranje | 2014-12-10
Przeczytana: 03 listopada 2014

Dobra książka na temat pierwszej wojny światowej na zachodzie. Napisana dość zwięźle-trochę drażnił mnie wykładowo-podręcznikowy styl autora. Nie ma tu praktycznie żadnych fragmentów wspomnień ani relacji uczestników tych wydarzeń. Autor skupia się wyłączne na ukazaniu przebiegu działań wojennych na zachodzie i to raczej z perspektywy aliantów. Na plus można zaliczyć wiele zamieszczonych ciekawostek i epizodów bitew które mogą przyczynić się do tego iż będzie się chciało pogłębiać temat. Pozdro! :)

Dominik Socha | 2015-03-02
Przeczytana: 03 lutego 2015

Dobrze napisana, świetnie ilustrowana pozycja dla tych którzy chcą się czegoś dowiedzieć na temat dziejów i genezy Wielkiej Wojny. To fakt że to wydarzenie historyczne tkwi gdzieś w naszej podświadomości, niestety zwykle w mocno niekompletnej formie. Pewnie zawodowy historyk miałby się do czego przyczepić, ale dla mnie pozycja bardzo ciekawa.

irman | 2016-10-15
Misza | 2016-08-25