Historia I wojny światowej 3. Front zachodni 1917-1918

Tłumaczenie: Bogusław Solecki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia pierwszej wojny światowej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
The History of World War I
978-83-7510-476-9
historia, I wojna światowa
historia
Wiedenka

Przebieg konfliktu na froncie zachodnim w końcowych latach I wojny światowej • Szczegółowy i przystępny opis tła i przebiegu konfliktu na froncie zachodnim w końcowych latach I wojny światowej. • Ponad 200 niezwykłych fotografii i rysunków ukazujących żołnierzy, sprzęt, broń i dowódców obu stron. • Ponad 20 kolorowych przejrzystych map głównych bitew i kampanii, od grzbietu Vimy i ofensyw...

Przebieg konfliktu na froncie zachodnim w końcowych latach I wojny światowej
• Ponad 20 kolorowych przejrzystych map głównych bitew i kampanii, od grzbietu Vimy i ofensyw wiosennych po "sto dni" i zawieszenie broni.
• Barwny opis odwrotu Niemców na linię Zygfryda, podejmowanych przez wojska sprzymierzone kolejnych ataków, przybycia pierwszych oddziałów amerykańskich, ostatniej niemieckiej próby wygrania wojny podczas ofensyw wiosennych, nowej formy współpracy aliantów oraz ich wielkich zwycięstw w 1918 roku.
Seria HISTORIA I WOJNY ŚWIATOWEJ to sześciotomowa historia militarna konfliktu 1914-1918.
Po brutalnych bitwach pod Verdun i Sommą wojska sprzymierzone usiłowały zakończyć wojnę na froncie zachodnim w 1917 roku. Rozpoczęły szeroko zakrojoną ofensywę francuską w Szampanii, wspartą ofensywą brytyjską pod Arras na północy. Ataki nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a w wojsku francuskim rozpoczęła się seria buntów. W rezultacie ciężar głównych walk prowadzonych do końca roku wziął na siebie Brytyjski Korpus Ekspedycyjny i stoczono trzecią bitwę pod Ypres, bardziej znaną jako bitwa pod Passchendaele.
Starcie to przerodziło się w bezwzględną rzeź we flandryjskim błocie, a sprzymierzonych pod koniec 1917 roku napawało nadzieją już tylko pojawienie się pierwszych oddziałów amerykańskich oraz dobrze rokujące na przyszłość, nadzwyczaj udane natarcie wojsk pancernych podczas bitwy pod Cambrai.
W roku 1918 zdesperowani Niemcy przeprowadzili ofensywy wiosenne, aby pokonać sprzymierzonych przed przybyciem kompletnych wojsk amerykańskich. Atak był bliski powodzenia, ale w końcu załamał się w obliczu dużego oporu i problemów logistycznych. Po bitwie pod Amiens sprzymierzeni kontynuowali natarcie: Brytyjczycy we Flandrii, a Francuzi i Amerykanie w rejonie Mozy i Argonnów. We wrześniu Niemcy zdali sobie sprawę, że przegrają wojnę, więc postanowili zawrzeć pokój, zanim oddziały aliantów wkroczą na niemiecką ziemię. Zawieszenie broni weszło w życie 11 listopada 1918 roku o godzinie 11.00, choć wojnę oficjalnie zakończyło podpisanie traktatu wersalskiego w czerwcu 1919 roku.

ohranje | 2014-12-10
Przeczytana: 23 listopada 2014

Podobnie jak część pierwsza również i ta książka, w zwięzły i w przystępny sposób opisuje przebieg działań zbrojnych na froncie zachodnim. Może jest to styl monotonny i ciut męczący ale jeśli ktoś chce się zapoznać z tym okresem na pewno znajdzie tu wiele ciekawych faktów ( np. skąd nazwa tank z ang. dla czołgu). Dodatkowym plusem jest ogromna baza fotografii i map - tak w pierwszej jak i drugiej części. Warto przeczytać i dowiedzieć się więcej na temat konfliktu, zapomnianego już, a który miał tak wielki wpływ na zmiany w każdej dziedzinie życia.

Dominik Socha | 2015-03-19
Przeczytana: 25 lutego 2015

Druga część historii działań na froncie zachodnim I wojny światowej, wartościowa pozycja popularnonaukowa, Jak dla mnie bardzo ciekawa lektura

irman | 2016-10-15
Misza | 2016-08-25