8322102054
sztuka, malarstwo, impresjonalizm

Długą drogę przeszła sztuka w ciągu stu lat, które nas dzielą od piwerwszych przejawów orientacji i szkoły impresjonistycznej. Burzliwa była atmosfera wokół nowej epoki i burzliwe dalsze dzieje inicjatywy artystycznej, która do dziś nie straciła energii swej dociekliwości i sprawdzaniu mocy i granic stosowalności malarstwa jako instrumentu poznania, wyrażania i oddziaływania.

źródło opisu: http://alejka.pl/impresjonizm_8.html

źródło okładki: http://alejka.pl/impresjonizm_8.html

Marysieńka | 2011-10-08

Śmiało można powiedzieć, że impresjonizm, który narodził się w drugiej połowie XIX wieku dał początek późniejszym stylom w sztuce, otworzył malarstwo na nowe sposoby interpretowania świata, które za podstawę przyjmowały pierwsze wrażenie. Autor tej pozycji próbuje nam przyblizyć zarówno genezę powstania owego stylu jak i jego prekursorów a także dojrzałych twórców. Pokazuje nam różnice i podobieństwa w odbiorze i próbie przekazu świata przez różnych przedstawicieli tego kierunku od Maneta po Gaugina...Impresjonizm to mój ulubiony kierunek oprócz surrealizmu. W książeczce jest sporo ilustracji, niestety większość czarno-biała no i w małych rozmiarach, ale od czego mamy google....Polecam.

Liv | 2017-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2017

Kępiński opowiada o epoce i stylu w sposób rzetelny, ale nie podręcznikowy. Zatrzymując się przy poszczególnych dziełach, z ogromnym zaangażowaniem i poetyką opisuje specyfikę pociągnięć pędzla każdego malarza, uciekając się wręcz do drobnych popisów językowych, które mogą zachwycić bądź czasem zirytować - kwestia czytelnika. Tyle o stronie formalnej.
Pod względem merytorycznym - świetne źródło ogólnej wiedzy na temat całej historii nurtu w sztuce.
Osobiście posiadam wydanie z kolorowymi ilustracjami, jednakże nie jest ich dużo - kwestia wydania nie jest tu kluczowym czynnikiem odbioru.

Gabrielle | 2017-05-24
Na półkach: Przeczytane, XIX wiek