Listy do Madeleine

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Tendre comme le souvenir
listy, Apollinaire
noir_ange

"Listy" stanowią najobszerniejszy, najbardziej pełny i zwarty chronologicznie zbiór w jego korespondencji. Listom do Madeleine zawdzięczamy dokładną wiedzę o wojennej drodze autora. Znajdujemy tam również liczne wyznania osobiste i rozsiane w różnych miejscach fragmenty creda artystycznego. Uwagi na temat nowego smaku i własnej poetyki. Charakterystyki przyjaciół i charkterystyki pisarzy.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1977

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

| 2015-07-30

Autor "Dziewięciu bram twego ciała" prowadził obfitą korespondencje z obiektem swoich badań i poszukiwań wejścia ;) Być może brzmi to nieco cynicznie, ale prawda jest taka, że Apollinaire napisał wyżej wspomniany wiersz, na samym początku umieszczając w nim apostrofę do Madeleine i inaczej być nie może, jak to, że poeta nie traktował swojej muzy platonicznie. Obok obszernych fragmentów dotyczących związku uczuciowego, mamy w listach Apollinaire'a także obraz I Wojny Światowej.

noir_ange | 2011-02-03
Na półkach: 52 (2011), Domowe, Przeczytane
Przeczytana: 03 lutego 2011

Książka zapowiada się ciekawie, jednakże ja osobiście bardzo się nad nią namęczyłam. Najważniejsze staja się w niej dwie historie: uczucia do Madeleine i wojennej tułaczki Apollinaire'a. I właśnie uczucie, które miało stać się kanwą całego zbioru listów najbardziej wpłynęło na moją ocenę. Objawia się w nim ten rodzaj mężczyzny, który tak bardzo chce mieć wpływ na ukochaną, że staje się to wręcz niesmaczne. Jego wizje podległej kobiety, myślącej w sposób uwłaczający jej godności, ubrane w piękne słowa, wprost krzyczą do czytelnika. Jak można wychwalać kobietę i jednocześnie ubezwłasnowolniać ją? Dla mnie bardziej zajmujące okazało się tło tego uczucia. Zmagania na froncie i warunki w jakich przyszło żyć poecie przez długi czas są ukazane z niezwykłą precyzją i dbałością o detale. A że wszechobecny jest swoisty narcyzm i pycha to już osobny temat.

Ralonius | 2015-12-05
Przeczytana: 17 grudnia 2015