Szalona z Sacre Coeur

978-83-926733-1-6
komiksy, Moebius
komiksy
figgin

Na początku historia jest banalnie prosta: Alan Mangel alias Zachariasz, profesor filozofii na Sorbonie załamuje się po tym, jak nagle opuszcza go żona. Nawiedzają go dawne demony przybierające postać chimerycznego alter ego w osobie cierpiącego na priapizm młodzieńca, jakim profesor Mangel był dawno temu. Później zakochuje się w swojej studentce Elizabeth, która być może jest z nim w ciąży. Nie wiadomo, czy jest święta, czy szalona. Uważa że urodzi nowego Jana Chrzciciela. Gdzieś po drodze pojawia się arabski diler narkotyków podający się za św. Józefa, a wraz z nim córka szefa kolumbijskiego kartelu w roli Matki Boskiej.

Być może to tylko bajka okrutnie obnażająca drzemiące w człowieku cywilizacji zachodniej zwierzę targane żądzami. Być może rozpaczliwa próba poszukiwania dobra, czystości, piękna w przewrotności, nadmiarze, wszelkiego rodzaju nadużyciach i diabelskiej złośliwości wobec religii.

Alexandro Jodorowsky to jeden z najznakomitszych scenarzystów komiksowych. Jego wizja świata jest szara jak beton, ale zawsze przedstawiona z niesamowitym poczuciem humoru. Moebius (Jean Giaurd) jest rysownikiem, którego twórczość wpłynęła na sukcesy kinowe takich hitów jak Władcy Czasu, Obcy, Piąty Element.

źródło opisu: Wydawnictwo Hella Komiks, 2008

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/szalona-z-sacre-coeur/1

Opowieść o wykładowcy filozofii na Sorbonie który wplątuje się w romans ze studentką... zapowiada się kompletnie nie Alejandrowy temat - wiem. Ale to zdecydowanie najbardziej osobista praca Jodorowskyego z jaką się do tej pory spotkałem.

Sam J. powiada że to wszystko wydarzyło się naprawdę. Wierzyc mu oczywiście nie można, ale komiks i tak robi niesamowite wrażenie. Z początku dość kameralna opowieść o życiowych i filozoficznych problemach podstarzałego wykładowcy, ostatecznie okazuje się bardzo zaskakująca, zabawna i urasta do międzynarodowej intrygi z iluminacją w tle. To komiks który prawdopodobnie przekonał by do Jodorowskyego niejednego zajadłego wroga jego twórczości. Mimo dość dużego nawału "filozoficznego bełkotu", nie posiada przytłaczającego ciężaru innych pozycji z jego artystycznego dorobku. Jak zekranizują kiedyś tą historie to pewnikiem wyjdzie coś ala filmy Allena połączone z Rodrigezem (jest nawet rola dla Maczete:).

Trochę mi ten komiks dał do myślenia, nie mam...

figgin | 2011-01-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Absolutne arcydzieło. Niezwykła, mistyczna historia, wspaniały rysunek. Niestety, wydano w wersji czarno-bialej.

Pharas | 2015-06-02
aurora_ | 2015-02-16