Ostatnie Lata Henryka VIII. Spiski i Zdrady na Dworze Tyrana

Tłumaczenie: Jan Hensel
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielcy historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
The last days of Henry VIII : conspiracies, treason and heresy at the court of the dying tyrant
historia
36maro

Nie lęka się nikogo i nie zważa na nikogo na świecie”, pisał ambasador Hiszpanii na dworze angielskim. Henryk VIII Tudor rządził strachem i podstępem, z okrucieństwem największych tyranów. Zgładził 150 000 ludzi (Anglii miała wówczas 2 700 000 ludności). Był „pionierem” wielu metod XX-wiecznych dyktatorów. Wynalazł procesy pokazowe, nieodłączny element przerażająco nowoczesnej machiny propagandowej, gdzie wyrok zapadał, zanim rozpoczął się proces. Cynicznie manipulował dworskimi frakcjami. Nagradzał hojnie i karał okrutnie. Na jego dworze każdy ze strachem oczekiwał pukania do drzwi w środku nocy. W cieniu Tower nikt nie był bezpieczny.

Ale po 35 latach rządów absolutnych najbardziej despotyczny władca w dziejach Anglii był starcem: chorym, odrażającym, potwornie grubym, o rozdętym ciele, z ropiejącymi ranami na nogach. Poświęcił życie, by zapewnić ciągłość dynastii, ale jego jedynym męskim potomkiem był 9-letni Edward. Stawało się jasne, że po śmierci Henryka władzę przejmie regent. Lecz kto będzie regentem? O to toczyła się na dworze umierającego Henryka zażarta walka – wśród zdrad, zbrodniczych intryg i zabójczych spisków.

Ta książka – żywa historia, którą czyta się jak trzymający w napięciu thriller – po raz pierwszy skupia się na mało znanych ostatnich latach Henryka VIII Tudora. Robert Hutchinson – wykładowca archeologii sakralnej University of Sussex Centre for Continuing Education, członek londyńskiego Society of Antiquaries, specjalista w dziedzinie angielskiej reformacji, konsultant do spraw zabytków w komitecie doradczym diecezji Chichester, autor licznych prac poświęconych historii Kościoła i zabytków architektury sakralnej – w pasjonującej, chwilami wręcz makabrycznej opowieści rzuca nowe światło na postać króla. Ujawnia dramatyczne relacje świadków, rozkazy egzekucji, akty przyznania się do winy, rozpaczliwe błagania o łaskę, dowody szantażu i zdrady, a nawet zaginione listy miłosne Katarzyny Parr, szóstej żony władcy. Wysuwa nową teorię jego choroby i przyczyny śmierci, i odsłania motywy ostatnich rozkazów umierającego tyrana.

źródło opisu: Empik.com

źródło okładki: Empik.com

pietruszka | 2016-03-30
Na półkach: Historia, Przeczytane

Fantastyczna, zamiast znakomitej literacko ale propagandowej probrytyjskej Mantel (z kata Cromwella robi bohatera, tylko MY chyba tego robić nie możemy) lepiej przeczytać "Ostatnie lata..." jako odtrutkę. Czyta się jednym tchem.

Mel | 2014-07-05
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 01 lipca 2014

Kolejna lektura do polecenia tym, którzy interesują się Tudorami. Najbardziej zaciekawiły mnie wnioski co do stanu zdrowia Henryka. Dobrze się czyta.

Krystyna | 2011-08-24
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: lipiec 2011

Warto przeczytać - znalazłam w niej kilka nowych informacji na temat Henryka i jego dworu.
Moim zdaniem podtytuł jest jednak mylący - nie jest książka tylko o zdradach i spiskach. Zawiera opisy funkcjonowania dworu, sposobu sprawowania władzy i - co najważniejsze - informacje dotyczące stanu zdrowia Henryka, który mógł mieć istotny wpływ na decyzje i postępowanie władcy.

PoeticDreams | 2011-11-17

Świetna książka, która dostarcza nam informacji na temat ostatnich lat Henryka VIII - ciągłe zmiany nastroju, choroba fizyczna ale przede wszystkim liczne obsesje i lęki - taki był Henryk VIII. Oczywiście są także odniesienia do przeszłości - jaki Henryk był w młodości, krótki opis jego małżonek, ale Robert Hutchinson nigdy nie oddala się zbytnio od głównego tematu, czyli ostatnich lat na dworze Henryka VIII i licznych spisków pod koniec jego panowania. Wspaniała lektura, wciągająca i napisana jasno i zrozumiale.

thelark | 2015-08-11

Ciekawe spojrzenie na ostatnie lata życia Henryka VIII i jego najbliższe otoczenie. W książce jest pełno faktów i ciekawostek, które jednak czyta się świetnie, bez cienia nudy. Książka warta przeczytania, zwłaszcza dla osób zainteresowanych historią Tudorów.

Scarlet19762014 | 2014-12-15

grudzień 2014