Faworyty władców Francji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Scarlett

Nota wydawcy: "Faworyty władców Francji" - frapujący zbiór szkiców, cieszący się dużym powodzeniem wśród czytelników. I całkiem zasłużenie. Autorka bowiem - sięgając po temat pikantny - przedstawiając losy najsłynniejszych kobiet Francji, nakreśliła ich sylwetki na szerokim tle obyczajowym, kulturowym i politycznym epok. Wiele z faworyt - jak np. Agnès Sorel, Diana de Poitiers-Châteaubriant,...

Nota wydawcy:
"Faworyty władców Francji" - frapujący zbiór szkiców, cieszący się dużym powodzeniem wśród czytelników. I całkiem zasłużenie. Autorka bowiem - sięgając po temat pikantny - przedstawiając losy najsłynniejszych kobiet Francji, nakreśliła ich sylwetki na szerokim tle obyczajowym, kulturowym i politycznym epok. Wiele z faworyt - jak np. Agnès Sorel, Diana de Poitiers-Châteaubriant, madame de Pompadour - wniosło swój niemały wkład w rozwój nauki, kultury, sztuki. Karty tej fascynującej książki zaludniają oprócz królów, książąt czy mężów stanu także wybitni malarze, rzeźbiarze, muzycy, literaci. W życie alkowiane władców raz po raz wdziera się mała i wielka polityka. Szkice te przedstawiają minione wieki i ludzi w sposób niezwykle sugestywny, tętniący życiem, a to już jest zasługą nie tylko tematyki, lecz także sprawnego pióra autorki, świetnie wykorzystującej bogaty materiał historyczny.

Artur Schodziński | 2014-01-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Napisana dość starannie. Umieszczenie i opisanie tylu bohaterów w jednej książce to nie lada wyzwanie. Wiele postaci opisanych jest dość ogólnikowo. Bardziej szczegółowo robi się za ostatnich Ludwików. Książka mnie zainteresowała i pomogła pogłębić wiedzę o historii Francji. To dość ciekawe spojrzenie na osoby i wydarzenia, które kształtowały losy tego kraju.
Dodam jeszcze jedno - książka napisana językiem pełnym kultury i taktu. Nie spodziewajcie się żadnych alkowianych pikantności.

Klaus von Protzner | 2014-05-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 maja 2014

Czytało się miło, choć niemożliwie wprost długo, a wynika to nie tyle ze sporej objętości, ale z tego, że każda strona wypełniona jest tekstem do maksimum. Praktycznie zero dialogów; elegancka opowieść o tytułowych faworytach i ich królewskich kochankach. Można się z czasem pogubić w natłoku bohaterów, których są dziesiątki, a zwłaszcza w następcach tronu, przy każdej faworycie innych, a za każdym razem nazywanych jednakowo "delfinami". Ciekawostką są liczne przykłady piosenek i pamfletów, choć nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w oryginale były one rymowane, a tłumacz się coś niespecjalnie postarał, ale mogę się mylić. Współczesnemu czytelnikowi z pewnością może brakować pikantnych opisów scen miłosnych, czy jakże modnego obecnie wyciągania brudów i odbrązowiania pomników, jednak mnie to nie przeszkadzało w lekturze. Autorka ma specyficzny styl, do którego się trzeba przyzwyczaić, trochę jakby sama była XVIII-wieczną arystokratką. No i mimo, że nie jest to jakaś dogłębnie...

zuleyka | 2011-03-28

Znalazłam tą książkę na półce jeszcze w gimnazjum i niesamowicie mnie wciągnęła. Nie wiem, co o tym zadecydowało, może lekki styl autorki, może tematyka - niby historia, ale widziana z drugiej strony. W każdym razie wracałam do tej książki jeszcze parę razy i przez jakieś dwa lata poważnie zainteresowałam się historią Francji (mając niesamowitą satysfakcję, gdy w tych poważnych książkach znajdowałam odniesienia do tytułowych faworyt Dackiewicz).

Bardzo ciekawy temat, fascynujące życiorysy, polecam.

Piotr Wegner | 2014-01-21

Pisane w sposób trochę niedzisiejszy, najpierw byłem zachwycony, potem zirytowany, a potem się przyzwyczaiłem i zarzuty wygasły.

jasmina | 2012-08-21

Czytałam jeszcze w szkole średniej. Ciekawa i frapująca lektura bez "ciężkiej" historii.

Vemona | 2018-09-11
beczkabeczek | 2018-06-01