Zygielbojma śmierć i życie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "-". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
838504972X

Pierwsza w Polsce, a trzecia na świecie książka wydobywająca z mroków zapomnienia fascynującą postać z okresu drugiej wojny światowej. Szmul Zygielbojm - jeden z dwunastu zakładników wziętych w 1939 roku przez Niemców przy kapitulacji Warszawy. Przywódca żydowskich robotników, działacz Bundu. Wzywał warszawską ludność żydowską do sprzeciwu wobec niemieckiego rozkazu przeniesienia się do getta. Przedostał się przez hitlerowskie Niemcy i całą okupowaną Europę aż do Londynu, gdzie bezskutecznie usiłował wymóc zdecydowaną reakcję brytyjskich i amerykańskich przywódców na zagładę Żydów w Polsce. Obojętność Zachodu doprowadziła Zygielbojma do samobójstwa.

źródło opisu: http://roj.pl/

źródło okładki: http://roj.pl/

ewelina1992ewela | 2012-03-31
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: luty 2011

Małe miasto - Chełm - a ma swojego bohatera znanego na cały świat. Tylko mieszkańcy Chełma nic o nim nie wiedzą... Sama także nie znałabym jego losów, gdyby nie przypadek. Książka okazała się również przydatna w prezentacji maturalnej na temat Żydów.
Polecam czytelnikom interesującym się II wojną światową i losem Żydów w tych okrutnych latach.

Na półkach