Osydeni duszi
miłość, wojna domowa
Marek

"Skazańcy" - to dzieje miłości młodej Angielki do arystokraty hiszpańskiego, fanatycznego jezuity. Akcja powieści toczy się w okresie wojny domowej. Pisarz podsumowuje tu refleksje ze swego pobytu w Hiszpanii, obrazuje rolę społeczno-polityczną kleru, arystokracji i ludu. Specyficzna egzotyka Hszpanii w tych pełnych napięcia chwilach historycznych staje się fascynującym tłem dla zaślepionej, desperackiej miłości.

źródło opisu: PIW, 1974

źródło okładki: Zdjęcie autorskie