Faryzeuszka

Tłumaczenie: Julia Rylska
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
La Phariesienne
Marek

Zagadnieniem centralnym powieści, problemem, dla którego Mauriac napisał "Faryzeuszkę" jest fałszywa świętość, faryzeizm. Jest to sprawa, z którą autor pasował się od szeregu lat i zapewne stąd "Faryzeuszka" jest owocem wieloletnich prób, przemyśleń, refleksji, opracowań tego zagadnienia. Brygida Pian, aspirująca do świętości "faryzeuszka" jest jedną z mistrzowskich kreacji w całym pisarstwie Mauriaca. W faryzeizmie Brygidy kryje się stan wewnętrznego zadowolenia - stan najbardziej godny potępienia w naturze ludzkiej.("Rzeczą, której jak żadnej innej nienawidzę w świecie i którą z trudnością znoszę w istocie ludzkiej, jest satysfakcja i zadowolenie z siebie" - pisze Mauriac w >>Le Romancier et ses personnages

źródło opisu: Z obwoluty za Tygodnikiem Powszechnym

źródło okładki: Własne

violabu Toczytam | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

François Mauriac był francuskim pisarzem i laureatem literackiej Nagrody Nobla w 1952 roku, którą otrzymał za „głęboką przejrzystość duchową i siłę artystyczną, którą ukazuje w swoich powieściach dramat ludzkiego życia”.
Czas fabuły to początek XX wieku.

Pierwszym moim wrażeniem o książce było: „Jak świetnie mi się ją czyta!”. Płynność i elokwencja słów na kartach powieści powodują niebywałą przyjemność idącą z zapoznawania się z tytułową bohaterką. Narratorem w powieści jest kilkunastoletni Ludwik, wychowanek Brygidy Pian, jego macochy. Ona właśnie jest faryzeuszką, czyli według definicji słownikowej – osobą fałszywą w swej pobożności, obłudną, zakłamaną i jednocześnie zadufaną sobie. Dorastający Ludwik opowiada historię nie tylko swoją i macochy, ale również swej siostry Marceliny i przyjaciela Jana, z których każdy ma trudne relacje z główną bohaterką. Przez karty powieści przewija się jeszcze kilka ciekawych osób, ale co najważniejsze: każda z nich jest odmalowania barwnie i...

MadameShepard | 2014-03-17

Świetne studium różnorakich ludzkich osobowości. Napisana w bardzo pięknym stylu, charakterystycznym dla Mauriaca, klasa sama w sobie.

nickela | 2017-07-09
Jud | 2016-06-05