Tropem skarbów III Rzeszy

9788360762080
II wojna światowa, historia
historyczna
Agnieszka

W 1942 roku, gdy II wojna światowa trwała w najlepsze, na leżącym z dala od bitewnych pól Dolnym Śląsku rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę i ściśle tajna akcja. Jej zasadniczym celem było zabezpieczenie dzieł sztuki, przedmiotów, księgozbiorów i archiwaliów, będących w posiadaniu III Rzeszy. Kierownictwo nad akcją objął konserwator zabytków prowincji dolnośląskiej - profesor Günther Grundmann. Zgodnie z rozporządzeniem, skarby kultury miały być transportowane do przygotowanych wcześniej na Dolnym Śląsku tzw. składnic. Były to ściśle wyselekcjonowane miejsca, leżące z dala od głównych ośrodków przemysłowych i węzłów komunikacyjnych, czyli rejonów szczególnie narażonych na alianckie naloty. Niniejsza książka opisuje historię 80 składnic, które Grundmann wyszczególnił na zakodowanej liście, odnalezionej tuż po wojnie wśród gruzów Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Rozszyfrowanie tych dokumentów dało początek pasjonującym poszukiwaniom skarbów III Rzeszy.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Wydawca