Sewastopol

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Największe bitwy XX wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Altair
83-86217-34-0
historyczna
adamats

Zdobycie Krymu było dla strony niemieckiej kwestią zasadniczej wagi. Startujące z baz lotniczych na Krymie radzieckie samoloty bombowe stanowiły bowiem realną groźbę dla rumuńskich złóż ropy naftowej w rejonie Ploesti. Trzeba pamiętać, że z 4 mln ton ropy, dostarczanej rocznie niemieckiej gospodarce aż 3 mln pochodziły właśnie z Rumunii! Szybkie opanowanie Krymu z Sewastopolem zmusiłoby Flotę...

Szybkie opanowanie Krymu z Sewastopolem zmusiłoby Flotę Czarnomorską do przebazowania swoich okrętów do odległych, zdecydowanie gorzej wyposażonych technicznie baz na wybrzeżach kaukaskich.
Opanowanie półwyspu mogło zaowocować też korzyściami natury politycznej. Sądzono, że skłoni to neutralną dotychczas Turcję, do nawiązania bliższej współpracy z III Rzeszą.
(Od Wydawcy)
Książka zawiera opis walk na półwyspie krymskim i zaciętą obronę Sewastopola w trakcie II wojny światowej w okresie pomiędzy wrześniem 1941 r. a lipcem 1942 r.

Dominik Socha | 2013-05-10
Przeczytana: 10 maja 2013

Trochę błędów, trochę cennych informacji, trochę niezłych zdjęć, w sumie niezła...

e2tomw | 2016-11-14
grazpo | 2013-05-31