Złe matki są najlepsze. Poradnik szczęśliwej mamy

Wydawnictwo: Znak Literanova
literatura polska, dziecko, matka
Ag2S

Świat będzie cię próbował nauczyć macierzyństwa, ale nie daj się. Tylko ty wiesz, jak być matką twojego dziecka. - Gdzie to dziecko ma czapeczkę? - Jeszcze go karmisz piersią? Przecież to sama woda! - Wychodzisz sama na miasto wieczorem? Nie boisz się zostawić dziecka z tatą?! Tak, słyszałaś już te pytania. I wiele innych. Setki razy. I wiesz dobrze, że nawet gdybyś nie wiadomo jak się...

Świat będzie cię próbował nauczyć macierzyństwa, ale nie daj się.

Tylko ty wiesz, jak być matką twojego dziecka.

- Gdzie to dziecko ma czapeczkę?
- Jeszcze go karmisz piersią? Przecież to sama woda!
- Wychodzisz sama na miasto wieczorem? Nie boisz się zostawić dziecka z tatą?!

Tak, słyszałaś już te pytania. I wiele innych. Setki razy. I wiesz dobrze, że nawet gdybyś nie wiadomo jak się starała, i tak zawsze ktoś uzna cię za złą matkę. Może czas to zaakceptować i dołączyć do grona Złych Matek, które odkryły, że macierzyństwo tak naprawdę jest całkiem… proste.
Niektórzy chcieliby nam wmówić, że po porodzie należy zmienić imię na „Mama” i wyzbyć się tożsamości. Poznaj historię kobiety, która odkryła sposób na szczęśliwe, instynktowne macierzyństwo. Dzięki tej książce dowiesz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o przetrwaniu pierwszego roku z dzieckiem. Oraz odkryjesz, na czym polega sekret matek, które nawet po urodzeniu dziecka potrafią bez wyrzutów sumienia myśleć o sobie.

Uwaga! Nie będzie słodko i idealnie!

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Zle-matki-sa-najlepsze/7854

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Zle-matki-sa-najlepsze/7854

Monka | 2017-06-18
Przeczytana: 08 czerwca 2017

"Złe matki są najlepsze" Matyldy Kozakiewicz to książka zaskoczenie :-) Nie spodziewałam się, że kolejny poradnik o macierzyństwie będzie aż tak fajną lekturą :-) Owszem poruszane w nim kwestie są mi już dobrze znane, ale sposób ich przedstawiania już nie. Autorka "Poradnika szczęśliwej mamy" ma dystans do siebie, świata, innych osób i dzięki temu nie boi się mówić o tematach tabu. Jest odrobinę zbuntowana i odważna w swoich sądach. Łamie utrwalone schematy, nie wybiera utartych ścieżek i przełamuje stereotypy. Do tego wszystkiego ma fantastyczne poczucie humoru :-) :-) Szczerze i otwarcie opowiada o swoich doświadczeniach w byciu mamą. Przechodzi z nami przez ciążę, poród i połóg oraz podpowiada jak przetrwać pierwszy rok z życia dziecka. Uczy nas cierpliwości, dystansu i większej wiary w siebie :-) Podpowiada, że wszystko czego potrzebujemy do bycia super mamą to tak naprawdę nasza intuicja :-) Tylko tyle i aż tyle ;-) Ta znana blogerka uświadamia nam coś bardzo ważnego - tak...

Przeczytana: 13 sierpnia 2018

„O właśnie. Zapachy. Otóż w pierwszym trymestrze wszystko śmierdzi – przekonałam się o tym jakoś po miesiącu ciąży. Najbardziej śmierdzi jedzenie,potem ludzie ( zwłaszcza mężczyźni, włącznie z własnym), pościel, dom, perfumy, środki czystości,odświeżacze powietrza,kuchnia, ubrania, no wszystko.”
Tę książkę zdobyłam dzięki wymianie na zeszłorocznym spotkaniu „A może nad morze z książką”. Żałuję, że sięgnęłam po nią tak późno… Mimo, że dla mnie – matki trójki dzieci – nie mam tam może miliona zaskakujących informacji, to jednak sporo przemyśleń autorki jest dla mnie potwierdzeniem własnych doświadczeń, a niektóre pozwalają spojrzeć na macierzyństwo z zupełnie nowej strony.

„No i zakładanie, że coś pójdzie nie tak, jest często jak obstawianie, że się wygra w kulminacji w totka. Teoretycznie możliwe, ale bicz, plis. Nie jesteś aż tak wyjątkowa.”
Matylda Kozakiewicz jest autorką bloga segritta.pl oraz fanpejdża Zła Matka. Jej przemyślenia, luźno publikowane na blogu, doczekały się...

Mateusz | 2018-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Spodziewamy się z żoną dziecka. Jeszcze pół roku czekania przed nami. Książkę dostaliśmy w formie żartu od przyjaciółki. Zazwyczaj do pozycji tego typu podchodziłem podobnie jak hiszpańska inkwizycja obok kobiety oskarżonej o czary. W myślach już przygotowywałem ładny stosik by za chwilę móc dokonać spalenia ofiary. Swego czasu zbrzydło mi to całe blogowanie, vlogowanie, youtubowanie. Do tego jestem bardzo negatywnie nastawiony do poradników i mówców motywacyjnych, a couchingiem to już rzygam za przeproszeniem. Nie moja bajka, dlatego staram się nie krytykować, wolę przemilczeć.
To skąd taka ocena? - może ktoś spytać. Książkę pochłonąłem w kilka godzin. Obudziłem się w Nowy Rok i zacząłem czytać i do ostatniej strony się nie oderwałem. Pani Matylda ma lekki styl pisania i to o czym mówi bardzo do mnie przemawia. Rodzicem powoli się staję i to co autorka pisze przemawia do mnie. Ma fajne, a w moim odczuciu bardzo zdrowe i normalne podejście do tematu. Mam nadzieję, że będę takim...

lolipop13 | 2018-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Podstawową zaletą tej książki jest dystans, z jakim autorka podchodzi do tematu macierzyństwa oraz przekonywanie czytelników, że w rodzicielstwie najważniejsze jest nie dać się zwariować otoczeniu i okołorodzicielskiemu marketingowi. W wielu artykułach czy książkach o macierzyństwie wciąż czytam uwagi o tym, jak to po urodzeniu dziecka świat matki wywraca się do góry nogami i wszystko staje się bardzo trudne, inne niż dotychczas, a kobieta przestaje mieć własne życie. Dlatego zaskoczyło mnie, gdy Matylda Kozakiewicz w pierwszym rozdziale książki napisała, że macierzyństwo okazało się dla niej łatwe, łatwiejsze niż się spodziewała. Należę do tego samego pokolenia co autorka i podobnie jak ją myśl o ewentualnej ciąży wpędzała mnie w panikę, więc przesłanie, że macierzyństwo nie jest takie straszne, jak je malują media, filmy i inne kobiety.

Krzepiące jest to, że takie osoby jak Matylda Kozakiewicz odczarowują trochę zdemonizowany obraz macierzyństwa. Urodzenie dziecka nie musi być...

Ola hopeandfaaith | 2017-07-04

Przychodzę dzisiaj z recenzją poradnika dla młodych mam. Podeszłam do niego z innej strony. Przeczytałam to jako osoba mająca w swoim otoczeniu kilka młodych mam i przyglądająca im się.

Książka zawiera rady na okres ciąży oraz pierwszego roku dziecka. Autorka dzieli się swoimi przeżyciami i historyjkami. Chce postawić znak "stop" na wszystkie rady od matek, babć i ciotek. I ja się z tym zgadzam. Żyjemy w innych czasach niż one i inaczej postępujemy.

Napisana jest w dość przystępnym języku. Dość łatwo się ją czyta. Naprawdę wciąga, bo chcesz się dowiedzieć jakie będą następne rady.

Książka opatrzona jest cudownymi rysunkami Agaty Dębickiej. Z niektórych możecie się śmiać i mogą Was rozpraszać przy czytaniu.

Podzielona jest na rozdziały. Jest ich 50. Nie są za długie bo mają 5 - 6 stron wraz z rysunkami. Dodatkowo autorka dodała wstęp i zakończenie oraz polecane miejsca w sieci.

Czcionka jest dla mnie trochę przy mała. Mogła być o jeden lub nawet dwa rozmiary...

Sylwia Binkowicz | 2017-09-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

Momentami śmiałam się jak oszalała. Z drugiej strony jednak wiele zdań w tej książce zostało tak 'wyjeżdżonych', że czytelnik po lekturze jest w stanie je wyrecytować.
Wielki szacunek dla Autorki za to, że w dobie szczepionych matek mających wściekliznę na szczepionki dla ich dzieci Ona nie boi się głosić swojego poglądu.
W sterylnym światku gładkiej pupy stwierdzenia o wycieraniu smoczka o spodnie mogą spotkać się z publicznym linczem, a tu proszę - Autorka mówi głośno, że to nie boli. I brawo.
Poza tym... zakochałam się w ilustracjach. To za nie dodatkowa gwiazdka, bo normalnie książka dostałaby sześć i cześć, a tak to siedem i polecam. Choćby ze względu na rysunki ;)
PS.: Opinia próbuje być pseudo-obiektywna, bo napisana przez nie-matkę ;)

Małgorzata | 2017-06-10
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Do książki „Złe matki są najlepsze” podeszłam dość sceptycznie. Bo co można jeszcze na temat macierzyństwa powiedzieć – albo go wy-lukrować albo z demonizować. A Matylda zszokowała mnie całkowicie. Oto, powstał nowy obraz Matki Polki. Matki Złej, która w tej swojej samolubności rozpuście, idzie na przekór wszystkiemu, czym rządzi obecny świat. Podąża za intuicją, maszerując ramię w ramię z Matką Naturą.

Książka genialna w swojej prostocie. Łamie wszelkie stereotypy. Uczy, że warto wsłuchać się w siebie. I tylko za głosem swojej intuicji podążać.

Całość podzielona jest na wiele małych rozdziałów, dotyczących różnych zagadnień, które de facto się ze sobą łączą, w jeden spójny obraz macierzyństwa. Można czytać wspak, od środka, bądź na raty. Wszystko dostosowane na potrzeby Matek. Tych, co karmią piersią lat 7, i tych co od urodzenia podają dziecku mm. Autorka nikogo nie krytykuje, bo jak wiadomo w życiu bywa różnie. Każdy ma wolny wybór. Amen.

Kozakiewicz wciąga nas w swoje...

Lucy | 2018-02-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2018

Aktualnie jestem w mojej pierwszej ciąży. Powoli odchodzę od zmysłów - co i jak? Czytam różne blogi, książki, rozmawiam z koleżankami. Każdy ma inne rady, uwagi i doświadczenie. A ta książka?! Ujmuje wszystko w punkt! Nie ma złego rozdziału. Do tego nie raz przedstawione jest wszystko w zabawny sposób (często wybuchałam śmiechem ku zazdrości mojego partnera).
Generalnie książka mnie uspokoiła - wszystko dla ludzi. Będę złą matką i tak ma być. Wiadomo, że będę robić "my best". W końcu to moje dziecko.
Uważam tę książkę za obowiązkową lekturę dla każdej matki. Genialne na prezent.
W dzisiejszych czasach jesteśmy przytłoczone za dużą ilością informacji. Co wbrew pozorom jest też problemem.
Bardzo chciałabym, żeby autorka (znana blogerka, którą od dawna obserwuje) wydała kolejną książkę - na zasadzie ciągu dalszego. Co ze starszym dzieckiem? Marzenia się spełniają? oby!

polecam! <3

Sosnowaigielka | 2018-03-07

Co zrobić, żeby być dobrą matką? Najpierw trzeba założyć, że się nią nie jest. Kontrowersyjny poradnik zawiera dużo wskazówek dla mam, które nie czują się dobrze z przyszłym bądź teraźniejszym macierzyństwem i chcą coś z tym zrobić, tak by i one i dziecko były zadowolone. Polecam, w szczególności ze względu na ironiczny ton i spojrzenie, które daje wybór zamiast moralizować.

Rosario-Tijeras | 2017-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Ciężko oceniać książki, które książkami są tylko w formie takie jak zapiski blogowe czy wywiady-rzeki ze sławnymi osobami. Ciekawa pozycja dla kobiet w ciąży i młodych matek. Dobre rady z dużą dawką humoru i dystansu. Szybka lektura. Polecam zainteresowanym. PS. Partnerzy też powinni poczytać ;)