Czas, przestrzeń, rzeczy

Tłumaczenie: Zbigniew Majewski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nauka u Progu Trzeciego Tysiąclecia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: CiS
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Time, space and things
83-85458-77-8
nauka, technika, poznanie,
hunter

Książka powszechnie uznawana za najlepsze i najzabawniejsze wprowadzenie do współczesnej fizyki. Autor w kolejnych odsłonach od rzeczy (pozornie) najprostszych, po najtrudniejsze pojęcia i koncepcje ukazuje obszar badań i najważniejsze dylematy współczesnej fizyki.

Finkla | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017

Ridley na tyle przystępnie, na ile to możliwe, wyjaśnia najważniejsze terminy w fizyce, ze szczególnym uwzględnieniem kwantowej. Jedenaście rozdziałów, każdy rzetelnie omawiający któreś z podstawowych pojęć fizycznych — między innymi te wymienione w tytule. Ponadto trzy dodatki (w tym jeden wiersz, nie wiedzieć czemu, nie przetłumaczony na polski) oraz indeks.

Niektóre rzeczy już wiedziałam, jednak wiele poznałam z książki. Na przykład — skąd wiadomo, że elektrony mają spin (zaobserwował kto kiedy, że toto wiruje?) a kwarki kolory. Ot, trzeba było przyjąć takie założenie, żeby pewne rzeczy miały sens, a niektóre reguły nie zostały zgwałcone...

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/11/czas-przestrzen-rzeczy-podstawy-fizyki.html

Hubert Lewiński | 2013-01-26
Przeczytana: 11 maja 2013