Świat przez słowa

Okładka książki Świat przez słowa Jerzy Bralczyk
Okładka książki Świat przez słowa
Jerzy Bralczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN językoznawstwo, nauka o literaturze
250 str. 4 godz. 10 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2009-04-09
Data 1. wyd. pol.:
2009-04-09
Liczba stron:
250
Czas czytania
4 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-01-15820-0
Tagi:
słowa językoznawstwo świat
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta Jerzy Bralczyk, Artur Mamcarz
Ocena 6,7
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paweł Goźliński, Karolina Oponowicz
Ocena 7,3
Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paw...
Okładka książki A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek
Ocena 6,1
A bodaj ci nóż... Jerzy Bralczyk, Mic...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
548
155

Na półkach:

Ze słowami jest trochę jak z oddychaniem. Choć wciąż się nimi posługujemy, rzadko czynimy to świadomie. Raczej czujemy, że powinniśmy powiedzieć właśnie to. A gdy nie czujemy, możemy stwierdzić, że „zapomnieliśmy języka w gębie”. Czasami ten język przypomni się zbyt późno. Francuzi mają pewne ciekawe określenie: l’esprit de l’escalier [dosłownie: duch schodów], oznaczające genialną myśl, celną ripostę, która przychodzi po czasie, a więc: jest bezużyteczna.

Ten pochodzący z Francji duch wywołuje raczej dyskomfort. A można przecież o słowach myśleć świadomie i przyjemnie zarazem – czego najlepszym przykładem jest „Świat przez słowa” Jerzego Bralczyka.

👉Autor podzielił całość na dwa rozdziały: ja i świat. W pierwszej części pisze o słowach odnoszących się do człowieka, w drugiej – właściwie do wszystkiego innego [obok „antymaterii” stoi „dzik”, „labirynt” czy choćby „zapach”].

👉Język mamy wspólny i język mamy własny. Bralczyk wybiera słowa, o których pisze i pisze o nich w sposób dwojaki: przez pryzmat nauki [obiektywny] i wplatając w to swój komentarz [subiektywny]. Nie stroni przy tym od humoru.

👉„Świat przez słowa” zmusza do refleksji. Autor oddaje w słowach nie tylko naukę, ale wręcz całą znaną nam rzeczywistość [bez słów pewnie by ona nie istniała; w końcu „na początku było słowo”]. Czytanie przemyśleń Bralczyka to kontemplacja języka. Świadome bycie z nim przypomina praktykowanie uważności. Literackie sesje dotyczące słów oferują to, co mindfulness – bycie tu i teraz.
Tyle, że z językiem.

Serdecznie polecam.👍❤

Książkę do recenzji otrzymałem od Wydawcy w ramach współpracy barterowej.

Dużo dłuższy tekst na mojej stronie – link:
https://karols.pl/swiat-przez-slowa-jerzy-bralczyk-recenzja/

Ze słowami jest trochę jak z oddychaniem. Choć wciąż się nimi posługujemy, rzadko czynimy to świadomie. Raczej czujemy, że powinniśmy powiedzieć właśnie to. A gdy nie czujemy, możemy stwierdzić, że „zapomnieliśmy języka w gębie”. Czasami ten język przypomni się zbyt późno. Francuzi mają pewne ciekawe określenie: l’esprit de l’escalier [dosłownie: duch schodów], oznaczające...

więcej Pokaż mimo to

avatar
183
33

Na półkach: , ,

No co ja poradzę, że lubię takie książki? :)

Mała rzecz (choć może nie taka mała),a cieszy. ;)

No co ja poradzę, że lubię takie książki? :)

Mała rzecz (choć może nie taka mała),a cieszy. ;)

Pokaż mimo to

avatar
516
207

Na półkach: , ,

W czasie porządkowania starych papierów znalazłem tą książkę i postanowiłem ją przeczytać.
Czytanie stało się chyba moim nałogiem, bo nie dość, że coraz więcej czytam to gdzie spojrzę to widzę książki... nawet jak ktoś inny coś czyta to muszę poznać tytuł. Czasami zadaje sobie pytanie czy ze mną jest wszystko ok...

Co do książki prof. Bralczyka, zawiera ona zestaw słów podzielonych na 2 kategorie: Ja oraz Świat.

Część pt.: 'Ja' zawiera zestaw wyrazów, które są bliskie człowiekowi, a nawet Go definiują oraz są wskaźnikiem Jego przynależności do świata i społeczności.
Natomiast druga część pt.: 'Świat' to kanon słów dotyczący otoczenia człowieka, które w ten czy inny sposób oddziałują na postrzegania rzeczywistości.

Autor przybliża pochodzenie niektórych sformułowań co wzbogaca słownictwo czytelnika nawet o pewne archaizmy, ale także dostarcza pewnego rodzaju rozrywki i poprawia humor, ponieważ wiele z nich naprawdę zabawnie brzmi.

Książkę dobrze się czyta fragmentarycznie oraz nie odstrasza litym tekstem naukowym przez ponad 200stron.

W czasie porządkowania starych papierów znalazłem tą książkę i postanowiłem ją przeczytać.
Czytanie stało się chyba moim nałogiem, bo nie dość, że coraz więcej czytam to gdzie spojrzę to widzę książki... nawet jak ktoś inny coś czyta to muszę poznać tytuł. Czasami zadaje sobie pytanie czy ze mną jest wszystko ok...

Co do książki prof. Bralczyka, zawiera ona zestaw słów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1191
913

Na półkach: ,

Należę do osób, które mogą się fascynować jednym słowem, chodzić, powtarzać je sobie, dziwować się jakie ładne i skąd się wzięło: eskapada, manowce. Książka Bralczyka zapewnia taką rozrywkę na długo. Pobudza troskę o swój rodzimy język, świadome jego używanie, a nawet daje podstawy do filozoficznej refleksji. Dlaczego mówi się "sam jak palec", przecież palec jest zawsze wśród innych palców? Czemu przedrostek "samo-" zwykle jest powiązany z czymś negatywnym: samozagłada, samozachwyt? Jak brzmi mianownik od słów "dżdżu" czy "omacku" jak w sformułowaniu "po omacku"? Czy nie fajnie byłoby mieć w języku słowo "dżedż" albo "omacek"? :) Jakie były pomysły na nazwę atomu, jaką znamy dzisiaj oprócz "niedziałka"? Książka pełna jest dla mnie takich momentów "aha" np. że "zalecanie się" to pokazywanie zalet! Dla nich i ubogacania swojego języka, bardzo warto przeczytać! Na koniec piękny, odkurzony przez Bralczyka cytat ze staropolskiego tłumaczenia księgi Koheleta: "Jest czas obłapiania się i oddalania się od obłapiania". Chodzi najpewniej o obłapianie książek:)

Należę do osób, które mogą się fascynować jednym słowem, chodzić, powtarzać je sobie, dziwować się jakie ładne i skąd się wzięło: eskapada, manowce. Książka Bralczyka zapewnia taką rozrywkę na długo. Pobudza troskę o swój rodzimy język, świadome jego używanie, a nawet daje podstawy do filozoficznej refleksji. Dlaczego mówi się "sam jak palec", przecież palec jest zawsze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    33
  • Posiadam
    12
  • TEMAT: Językoznawstwo
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Eseje
    1
  • Dostałam 🖤
    1
  • Jest w bibliotece! :)
    1
  • 2014
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Świat przez słowa


Podobne książki

Przeczytaj także