978-83-268-0281-2
przewodnik
Róża_Bzowa

Trakt Królewsko-Cesarski? Zapomnij! Mamy dla Ciebie trakt kebabowo-kurczakowy. I zawroty głowy w Okrąglaku. I słonia geja oraz Araba na staniku. Do tego lokale i festiwale, jakich nie znajdziesz w Polsce wcale. Mało? No to jeszcze korona Poznania – pięć szczytów do pokonania w jeden dzień! I podróż na blokowiska. I poznaniaków mówiących o swoim mieście. Bardzo magicznie, choć z bardzo bliska.

The Royal-Imperial Route? Forget it! Take the Chocken-Kebab Route. And experience dizziness in “Okrąglak”, and a gay elephant, and an Arab parachuting with a bra. Apart from that – plenty of venues and festivals you won’t find anywhere else in Poland. Not enough? So here are Five Summits of Poznań – the five highest peaks to be climbed in one single day! And a journey to high-rise estates. And Poznanians telling fascinating stories about their city. So many wonders within easy reach!

źródło opisu: Z okładki

Izabela Roszak | 2017-07-02