Salony krakowskie

83-08-03721-6
salon, Krakow,
historia
Ellenai

Historia salonów prowadzonych przez znane krakowskie rodziny, takie jak: Potoccy, Czartoryscy i Estreicherowie. Obraz życia kulturalnego, miejsc, w których rodziła się myśl polityczna, społeczna, toczyły się ważne rozmowy na temat literatury, muzyki, sztuki. Jednocześnie bogate tło obyczajowe, z podkreśleniem istotnej roli kobiet w tworzeniu salonów.

źródło opisu: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/anna_gabrys/salony_krakowskie

źródło okładki: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/anna_gabrys/salony_krakowskie

Nemeni | 2011-11-28

Podzielona na siedem dni tygodnia z życia salonowego bywalca historia tego gdzie, jak, kiedy i u kogo "bywało się" w Krakowie. Bo "bywać" należało. Najbardziej pożądane były salony księżnej Czartoryskiej, pałac "Pod Baranami" Potockich, salon rodziny Rydlów, "Jama Michalika", dom Estreicherów, Żeleńskich, Kossakówka itd itp
Tradycja prowadzenia salonów, kręgi towarzyskie o konstrukcji niemal kastowej, żurfiksy, herbatki, potańcówki, konwenanse. Bale, wieczorki muzyczne, wieczory "spirytystyczne", poranne spotkania, popołudniówki, wieczorki tańcujące. Kraków przełomu wieków, owianego legendą "fin-de-siecle'u", początków nowego wieku, roztańczonych lat dwudziestych, mrocznych czasów okupacji.

Niezwykle trudno jest opisać bogactwo wszystkich tematów, doznań zawartych i poruszonych w tej publikacji. Bo i temat to niezwykle obszerny i rozległy. Autorka poradziła z nim sobie bardzo dobrze - nie nuży a zaciekawia, pomimo pozornego gąszczu nazwisk i informacji nie gubimy się i nie...

Opowieść o dawnym Krakowie,od wieku XIX do końca II wojny światowej w 1945 roku. Autorka opisuje tygodniowy rozkład zajęć/spotkań krakowskich wyższych sfer;opowiada o panujących ówcześnie obyczajach salonowo-kawiarniano-plantowych. Oprowadza nas po salonach i zapoznaje z osobistościami tam bywającymi:arystokratami,dziennikarzami,politykami i artystami,a wśród tych wszystkich osobistości znajduja sie m.in. Czartoryscy,Potoccy,Kossakowie,Paweł Popiel,Tateusz (Boy) Żeleński,a nawet (przez krótka chwilę) cesarz Austrii. Doskonale opisana jest też zmieniająca się z biegiem czasu obyczjowość,oraz przemiany społeczno-polityczne.
Książka ta zaopatrzona jest w przypisy,co ułatwia lekturę,a na jej końcu znajduje sie bogata bibliografia,bedąca do dalszych poszukiwań.

wirydiana | 2013-11-20
Przeczytana: 01 listopada 2013

Każda książka dotycząca życia codziennego w XIX wieku to dla mnie gratka.Dlatego taki dzień, gdy uda mi się natrafić na taką pozycję w księgarni, antykwariacie lub odkryć na bibliotecznej półce, jest dla mnie świętem. W odstawkę idą wszystkie aktualnie czytane pozycje, a upolowana książka musi zostać zaraz przeczytana. Podobnie było i tym razem. Oto wchodzimy więc w świat krakowskich salonów, a trzeba dodać, że świat to specyficzny, rządzący się niepisanymi, ale surowo przestrzeganymi zasadami. Zaglądnijmy przez uchylone na chwilę drzwi salonów, podejrzyjmy zgromadzone tam postaci, podsłuchajmy prowadzone rozmowy, a może choć trochę wróci do nas atmosfera tamtych lat.
Dziewiętnastowieczny salon to nie tylko miejsce, w którym się przebywa, spędza czas, podejmuje znajomych. Taki salon to instytucja. To w nim tworzą się mody, zawiązują spiski i intrygi, kreują przyszłe gwiazdy, łączą stadła narzeczeńskie. To dzięki salonowi można zostać wyniesionym na szczyt Parnasu, ale można także...

mariola | 2016-10-02
Ewa | 2016-08-18