Teatr — którego nie było: szkice o teatrze náhuatl

Tłumaczenie: Maria Sten
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-00902-6
popularnonaukowa
Anna

Zbiór esejów Marii Sten można zatytułować "Teatr náhuatl — którego nie było". Lub znacznie rozszerzyć pojęcie teatru, aby pomieściła się w nim prehiszpańska uroczystość obrzędowa. Związana wyłącznie z religią, rytuałem, kultem bogów, nie mająca nic wspólnego ze spektaklem służącym ku uciesze czy nauce widzów. Napotkamy również stwierdzenie, iż teatru wśród Indian w ogóle nie było, "albowiem...

Napotkamy również stwierdzenie, iż teatru wśród Indian w ogóle nie było, "albowiem teatr, według słów M. Cuevasa, nie jest sztuką ludzi smutnych". Pamiętając o europejskiej perspektywie, możemy jednak okrutne często widowisko, podczas którego składa się bogom w ofierze człowieka, nazwać wielkim teatrem — misterium życia i śmierci.
(Tekst z obwoluty).

książek: 2090