Weksel w praktyce

Wydawnictwo: Difin
biznes, finanse

Weksel jest papierem wartościowym, którym posługują się w praktyce zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Jest to jednak szczególny doku ­ment, którego rola oraz funkcje, zasady wystawiania, obrotu, dochodze ­nia roszczeń wobec dłużników itp. są ściśle uregulowane przez prawo, odpowiednio zsynchronizowane z rozwiązaniami międzynarodowymi w tej dziedzinie. Przestrzeganie tego prawa jest konieczne m.in. w celu zachowania uprawnień wekslowych, dotyczących zaostrzonej odpowie ­dzialności dłużników za zapłatę zobowiązań. Jest ona niezbędna rów ­nież dla dłużników, zobowiązujących się do zapłaty za weksel, którzy powinni mieć dostateczną świadomość, jaka jest ich odpowiedzialność z tytułu uczestnictwa w obrocie wekslowym. Celem opracowania jest przybliżenie Czytelnikom informacji na ten temat. Nie stanowi ono, jak to występuje w większości opracowań poświęconych wekslowi, suchego komentarza do prawa wekslowego. Zamiarem autora jest bowiem przedstawienie zasad postępowania przy wykorzystaniu weksla w różnych sytuacjach w praktyce. Podstawowe zagadnienia omówione w publikacji: charakterystyka i funkcje weksla, wystawianie weksla, weksel gwarancyjny, obrót wekslowy, dyskonto weksla w banku, zapłata weksla, egzekwowanie roszczeń wekslowych, weksel w handlu zagranicznym..