Kalkulacja ceny pieniądza w lokatach, pożyczkach i kredytach /zasady, przykłady i tablice procen

Wydawnictwo: Difin
9788372519801
biznes, finanse

Kolejne wydanie cenionego opracowania, które zawiera dostosowane do różnych operacji i przedsięwzięć finansowych zasady rachunku odsetek prostych i złożonych, ustalania przyszłej i aktualnej wartości (dyskonto) pieniądza, ratalnych spłat pożyczek z uwzględnieniem ich oprocentowania itp. Publikacja skierowana jest przede wszystkim do osób, które podejmują decyzje finansowe. Dlatego określone problemy zostały przedstawione w sposób możliwie jak najbardziej przystępny, ułatwiający wykorzystanie w praktyce. Celowo unikano metod właściwych dla matematycznych rozważań. Natomiast zaprezentowane w opracowaniu zasady zostały zilustrowane licznymi przykładami ułatwiającymi zastosowanie tych zasad w różnych sytuacjach, jakie w praktyce występują przy kalkulacji korzyści uzyskiwanych w wyniku różnych form lokat pieniężnych (rachunki i depozyty w bankach, bony bankowe i skarbowe, bony komercyjne, weksle obce, obligacje itp.) oraz przy ustalaniu kosztu pieniądza towarzyszącego zaciąganym pożyczkom i kredytom z różnych źródeł. Istotne znaczenie mają również scharakteryzowane w opracowaniu metody sprowadzania do porównywalności ustalanych według odmiennych metod, a także określania realnej ceny pieniądza, tj. po wyeliminowaniu skutków inflacji i obciążeń podatkowych. Ponadto w rozwiniętej formie przedstawiono zasady kalkulacji przedsięwzięć inwestycyjnych oraz opłacalności leasingu. Dużą pomoc, ułatwiającą zastosowanie w praktyce odpowiednich zasad, mogą stanowić aneksy, zawierające tablice współczynników w określających przyszłą i aktualną wartość jednostki kapitału oraz jednostkowe raty jednolite spłat kapitału kosztu pieniądza nawet w przypadku złożonych operacji finansowych. Tablice te mogą być także wykorzystywane w celu dokonywania innego rodzaju obliczeń analitycznych i statystycznych, dotyczących zwłaszcza wskaźników dynamiki określonych zjawisk gospodarczych. Okładka: twarda, Rok wydania: 2009,

książek: 2045