Pierwsi świadkowie. Pisma Ojców Apostolskich

Okładka książki Pierwsi świadkowie. Pisma Ojców Apostolskich Marek Starowieyski
Okładka książki Pierwsi świadkowie. Pisma Ojców Apostolskich
Marek Starowieyski Wydawnictwo: Wydawnictwo M Seria: Biblioteka Ojców Kościoła religia
religia
Biblioteka Ojców Kościoła
Wydawnictwo M
2010-01-01
2010-01-01
Anna Świderkówna
ojcowie Kościoła Didache Klemens Rzymski Ignacy Antiocheński teologia starożytność

"Tak więc i my, z woli Jego powołani w Jezusie Chrystusie, jesteśmy usprawiedliwieni nie sami z siebie ani przez naszą mądrość, ani rozum, ani pobożność, ani przez nasze uczynki, choć nawet wypełniamy je w czystości serca, lecz przez wiarę. To przez nią Bóg Wszechmogący usprawiedliwia wszystkich ludzi od początku świata. Jemu chwała na wieki wieków. Amen." Klemens do Koryntian 32:4 (strona 65). Tak właśnie, tak - sola fide.

Wrogowie Kościoła, różnego rodzaju sekty zarzucają chrześcijaństwu odejście od prawdziwego, pierwotnego nauczania Chrystusa i Apostołów. Najczęściej poruszanymi tematami to kult Marii, sakramenty, kapłaństwo, Trójca Święta. Mówią, że pierwsi chrześcijaninie nie znali tych nauk. Próbują udowadniać, że Kościół zaczął wprowadzać je dopiero w średniowieczu lub nawet w czasach współczesnych przez co poddają w wątpliwość słuszność jego nauczania i istnienia.

Jeśli zajrzymy do książki „Pierwsi świadkowie” wydawnictwa M, możemy przekonać się, że powyższe nauki nie były obce w czasach Apostolskich i bezpośrednio po nich następujących. Zachowały się liczne teksty Ojców Apostolskich z I i II wieku, które stanowią teologiczno – historyczne źródła dla istniejącego dwa tysiące lat Kościoła. Są dowodem na ciągłość nauk Kościoła od samego początku mimo licznych zawieruch historycznych.

„Myśląc o pierwotnym Kościele, warto przypomnieć sobie przypowieść o ziarnku gorczycy, które wprawdzie jest najmniejsze spośród wszystkich ziaren, lecz gdy się rozwinie, staje się drzewem ogromnym, (…). My właśnie patrzymy dziś na owe ogromne drzewo, i tak do niego nawykliśmy, że trudno nam pamiętać z czego ono wyrosło. A w ziarnku gorczycznym znaduje się przecież już wszystko, co jest i w drzewie, tyle że w zarodku; jest i ponadto łupinka, którą ziarno musi odrzucić” (str.11)

Książkę można nabyć tutaj:

• Chrześcijaństwo