Magazyn Nieskończoności

83-85784-15-2
Robert

Jale | 2015-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2015

Jeden z niewielu wydanych po polsku oryginalnych zbiorów opowiadań Sheckleya. Zbiór jak zwykle pełen świetnych, dowcipnie zrealizowanych pomysłów, choć z perspektywy dzisiejszego polskiego czytelnika lekko denerwujący powtarzalnością tekstów. "Cena ryzyka", notabene sfilmowana przez Francuzów w roku 1983 jako "A stawką jest śmierć", była u nas drukowana książkowo - wliczając "Magazyn nieskończoności" - już cztery razy, podobnie "Człowiek minimum" (bardziej znany jako "Zwiadowca minimum") i "Magazyn światów", zaś "Bezgłośna broń" trzy razy. I to nie licząc wydanego w drugim obiegu zbioru opowiadań Sheckleya oraz wydań prasowych. Z kolei "Humory" rozrosły się później w słabą powieść, wydaną przez Amber pod tytułem "Potrójna reintegracja".

Jak więc dobre by te teksty nie były, trafianie na nie w kolejnej książce, w dodatku w wyczuwalnie gorszym przekładzie (nie oszukujmy się, Anna Minczewska-Przeczek nie jest jakimś wybitnym tłumaczem), potrafi odjąć trochę przyjemności z lektury....

Darth_Morrigan | 2011-05-25
Przeczytana: 25 maja 2011

Książka sprawia wrażenie zbioru nie opowiadań, a luźnych pomysłów, z których kompletnie nic nie wynika. Mam świadomość, że zbiór powstał na 9 lat przed lądowaniem pierwszego człowieka na księżycu, jednak pomysły w stylu kałamarza z atramentem stojącego sobie na biurku w statku kosmicznym wiozącym kolonistów na nowo odkryta planetę, nie mogą nie śmieszyć. Na plus wyróżniają się dwa opowiadania: "Jeśli czerwony zabójca" i "Magazyn światów" - przedstawiają śmiałe, dające do myślenia wizje, które nie zestarzały się (w przeciwieństwie do pozostałych opowiadań). Reszta to niestety tylko zarysy pomysłów, niewykorzystane w pełni a na dodatek trącące myszką szkice.

zieloniutki | 2016-09-05
Arkadiusz Włodarczyk | 2016-08-15